Metody udarowe w sztuce budowlano-remontowej, są wciąż bardzo popularne. Badania naukowe techniczne oraz wiele analiz materiałoznawczych, udowadnia jednak, że w przypadku wykonywania szerszego zakresu prac tymi metodami, narusza się strukturę ścian oraz stropów, które przez to są bardziej podatne na zniszczenie, mają mniejszy zakres nośności, czy nawet mogą ulec – w przypadku braku dobrej hydroizolacji – bardzo głębokiemu zawilgoceniu, w zjawisku kapilarnego podnoszenia wód gruntowych. Dzisiaj zatem przy wielu inwestycjach, a także w technologii prefabrykacyjnej, bardziej cenione są metody bezudarowe. Przykładem jest innowacyjna technika diamentowa!

Metody udarowe vs metody bezudarowe

Metody bezudarowe, w tym technika diamentowa, są przede wszystkim, od technologii udarowych, wyższe jakościowo i bardziej efektywne. Dane konstrukcje nie są naruszane, ich struktury nie posiadają mikropęknięć, oraz nie są wymagają po przeprowadzonych pracach, dodatkowych działań wykończeniowych, zamykających proces, pozwalający przejść od kolejnych etapów prac. Metody bezudarowe są zatem szybsze, tańsze w zastosowaniu, bezpieczniejsze, oraz przyjaźniejsze dla m.in. pracowników remontowych. Ograniczony jest poziom hałasu, krążący pył, czy wykorzystanie siły mięśni robotników! Nic dziwnego, że dzisiaj nie tylko inwestycje budownictwa kubaturowego, przemysłowego, czy też publicznego wykorzystują np. technikę diamentową. Coraz częściej związana jest ona z inwestycjami mieszkaniowymi, czy z działaniami produkcji prefabrykatów żelbetonowych oraz betonowych. Metoda ta, jest obecnie najskuteczniejszym sposobem błyskawicznego oraz dokładnego cięcia ścian oraz stropów. Technika diamentowa bezudarowa to bowiem efektywna obróbka betonu: jego wiercenie, frezowanie, szlifowanie, kłucie itp.

Technika diamentowa a wykańczanie wnętrz

Technika diamentowa ceniona jest w wielu sektorach budowlanych oraz remontowych – dowodem na to jest m.in. szeroka oferta usługowa firmy wykonawczej DASAJ Technika diamentowa – również w dziedzinie wykańczania wnętrz. Tu przede wszystkim warto wspomnieć o cięciu ścian oraz stropów, co jest możliwe w przypadku nowych obiektów, tych modernizowanych, oraz w przypadku konstrukcji prefabrykacyjnych betonowych oraz żelobetonowych. Technika diamentowa pozwala między innymi na precyzyjne, szybkie i energooszczędne wycinanie otworów drzwiowych i okiennych, na ich bezinwazyjne poszerzanie, czy też na wykonywanie modernizacji otworów wentylacyjnych – zmiana z systemu grawitacyjnego na mechaniczny, co wymaga wycięcia większych otworów w różnych miejscach budynku. Oprócz wymienionych prac wykończeniowych obiektów architektonicznych, dużą skuteczność zauważa się również przy działaniach wycinania techniką diamentową schodów, słupów i pali żelbetonowych. Często nowoczesne piły tarczowe, wiertnice, czy szlifierki diamentowe, wykorzystywane są również do demontażu ścian oraz stropów.