Układanie kostki przy posesji czy w ogrodzenie znane jest od dawien dawna. Brukarstwo stale cieszy się dużą popularnością. Układanie kostki brukowej z pozoru wydaje się być łatwym zajęciem, jednak wymaga sprawności fizycznej i cierpliwości. Warto zatem skorzystać z profesjonalnej pomocy brukarza, który solidnie ułoży kostkę na naszym tarasie czy podjeździe. Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi, o czym warto pamiętać.

Jaką kostkę wybrać?

Wybierając odpowiedniego fachowca z firmy brukarskiej, np. Solis Grzegorz Nowak, możemy liczyć nie tylko na ułożenie kostki brukowej w wybranym przez nas miejscu, ale również na pomoc w jej zakupieniu. Ważne jest, gdzie kostka będzie ułożona i jakie jest przeznaczenie tego miejsca. Biorąc pod uwagę kostkę do układania ścieżek w ogrodzie, nawierzchnia materiału ma grubość od 4 do 6 centymetrów. Grubszą kostkę układa się natomiast w miejscach, gdzie ciężar będzie znacznie większy, czyli na przykład na podjeździe dla aut. Grubość kostki brukowej to jednak nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Wiele zależy również od materiału, z którego wykonana jest kostka. Najtwardszym materiałem jest granit.

Kolejną kwestią jest rozmiar powierzchni. Drobna kostka świetnie sprawdza się podczas brukowania wąskich, krętych chodników. Kostki o dużych rozmiarach lepiej prezentują się na dużych powierzchniach i regularnych kształtach. Należy również pamiętać o kolorze kostki, by pasowała do otoczenia albo elewacji budynku. Kostka brukowa ma przeróżne wzory. Jedne będą pasować do przestrzeni klasycznych i minimalistycznych a inne do bardziej nowoczesnych.

Jak układa się kostkę brukową?

Przed ułożeniem kostki brukowej trzeba przygotować grunt. Jeśli mamy do czynienia z glinianym podłożem, należy je odsączyć. Grunty żwirowe i piaszczyste wymagają zagęszczenia koryta i wyrównania. Specjaliści proponują, aby przed brukowaniem wykonać podsypkę piaskową. Chodniki, ścieżki rowerowe oraz osiedlowe drogi układa się na podstawie cementowo-piaskowej podsypki. Podbudowie powinno być z tłucznia lub z betonu. Drogi miejskie będą na tej samej podsypce co drogi osiedlowe, jednak należy pamiętać o grubszej podbudowie betonowej. Po odpowiednio przygotowanym gruncie brukarz zajmuje się układaniem kostki. Krańcowe kostki docina się za pomocą piły do betonu lub gilotyny. Ostatnim etapem jest ubijanie powierzchni zagęszczarką.

Firma Solis znajduje się w Jaworznie w województwie śląskim. Od 2012 roku świadczy usługi z zakresu prac brukarskich. Od początku istnienia działalność stawia na wysoką jakość i profesjonalizm. Zaufało im już wielu klientów – mamy nadzieję, że i Państwo zdecydują się na nawiązanie współpracy! W razie pytań pozostają do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!