Czasami zagospodarowanie działki od nowa wymaga oczyszczenia jej ze znajdujących się tam starych budynków lub ich pozostałości. Wiele osób nie wie jak zacząć tego typu prace i czy potrzebne są do tego jakieś konkretne pozwolenia. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej i odpowiednio przygotować przed przystąpieniem do działania. Zapraszamy do przeczytania artykułu! 

Czy rozbiórka i wyburzanie muszą zostać zgłoszone?

Sytuacje, w których ubieganie się o pozwolenie na wyburzenie lub rozbiórkę jest niezbędne, określone są przez przepisy prawne, a konkretniej reguluje to prawo budowlane. Wynika z niego, że pozwoleń oraz zgłoszeń nie wymagają obiekty niepodlegające opiece konserwatorskiej oraz niefigurujące w rejestrze zabytków. Dodatkowo żadnych z formalności określanych przez prawo budowlane nie muszą spełniać obiekty o niewielkich gabarytach takie jak wiaty, altanki czy oranżerie przydomowe oraz wszystkie budynki, które nie wymagały pozwolenia na budowę. 

W jaki sposób otrzymuje się pozwolenie na rozbiórkę?

Pozwolenie na rozbiórkę lub wyburzenie budynku nie jest wydawane z urzędu i wymaga od inwestora trochę wysiłku. Należy w tym celu zwrócić się do odpowiedniego urzędu i złożyć w nim wniosek oraz niezbędne załączniki.  Są to na przykład: zgoda właściciela danego budynku na rozbiórkę, dokładny opis robót,  które mają być wykonane, określenie środków bezpieczeństwa, jakie zostaną podjęte, a także projekt procesu rozbiórki. Konieczne jest również dokładne określenie obiektu, jego nazwy, rodzaju, adresu, a także numeru działki na której nie znajduje. Warto pamiętać, że od momentu złożenia wniosku, organ decyzyjny ma aż 65 dni na podjęcie rozstrzygnięcia w tej sprawie. Według przepisów takie pozwolenie wydawane jest przez starostę powiatowego. 

Ile kosztuje wyburzanie i rozbiórka budynku?

Koszty wyburzenia budynku uzależnione są od wielu czynników. Przede wszystkim kluczową rolę odgrywa tutaj jego wielkość. W celu oszacowania takich wartości firmy rozbiórkowe zwykle stosują specjalną miarę, jaką jest metr sześcienny kubatury budynku oznaczany jako m3k. Podczas określania, ile kosztuje rozbiórka budynku bierze się pod uwagę specyfikę również jego specyfikę. Najtańsze do wyburzenia będą zwykłe ścianki z karton gipsu, lub ściany drewniane. Natomiast najdroższe są ściany z cegły, betonu lub żelbetonu. Jest to oczywiście związane z większym stopniem skomplikowania i czasochłonnością wykonywanych prac. 

Kto może przeprowadzić wyburzanie domu?

Roboty rozbiórkowe muszą być przeprowadzone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. 2003, Nr 47, poz. 401) – Rozdział 18. Dlatego w tym celu należy wynająć ekipę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Warto zgłosić się do doświadczonych firm takich jak Lenpol ze Świebodzina, której właścicielem jest Krzysztof Czepukowicz. Dzięki temu cała rozbiórka zostanie przeprowadzona w sposób profesjonalny i bezpieczny.