Komin jest bardzo ważną i jednocześnie niezwykle newralgiczną częścią każdego domu jednorodzinnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jego czyszczenie powinno być przeprowadzane przynajmniej raz na kwartał. Niezastosowanie się do tego obowiązku grozi nie tylko sankcjami karnymi. Zbagatelizowanie tego tematu może w prostej linii doprowadzić do tragedii. Co tak naprawdę przyczynia się do niedrożności kominów i jak sobie z tym radzić?

Niedrożność kominów – przyczyny

Największy wpływ na każdy komin ma jego odpowiednia eksploatacja. Chodzi tu przede wszystkim o paliwo, które używane jest do spalania. Szczególnie niebezpieczne, choć może nie wydać się to aż tak oczywiste, jest używanie do tego procesu mokrego drewna. Dlaczego? Otóż dlatego, że podczas jego spalania wytwarzają się ogromne ilości skrajnie łatwopalnej sadzy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku palenia materiałami, które nie są do tego przeznaczone, czyli np. tworzywami  sztucznymi. Do niedrożności kominów przyczynić mogą się także ptasie gniazda, które usunąć można jedynie w sposób mechaniczny.

Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku pożaru spowodowanego zapłonem sadzy, firmy ubezpieczeniowe w zdecydowanej większości przypadków odmawiają wypłaty odszkodowania z racji niedopełnienia obowiązku narzuconego przez ustawę. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto raz na kwartał powierzyć swój komin w ręce profesjonalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich zakład usług kominiarskich, którego właścicielem jest Piotr Radziewicz. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu firma zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najbardziej rzetelnych na rynku. Klienci mogą liczyć na miłą atmosferę obsługi oraz terminowość wykonywanych zleceń. Jak zatem radzić sobie z niedrożnym kominem?

Na czym polega czyszczenie kominów?

Aby czyszczenie komina mogło przebiegać jak najsprawniej, warto na etapie montażu pokrycia dachowego zapewnić odpowiednią komunikację kominiarską. O czym konkretnie mowa? Chodzi tu przede wszystkim o stopnie i ławy kominiarskie, które eliminują konieczność użycia mało komfortowych drabin. Wbrew powszechnie panującej opinii czyszczenie komina nie zaczyna się jednak na dachu. Wcześniej przygotować trzeba kotłownię oraz odczepić rurę, która łączy kominek z przewodem kominowym, a następnie ją zatkać. Dopiero wtedy, przy użyciu specjalistycznych narzędzi takich jak szczotka kominiarska, można przystąpić do prac.


W przypadku kominów murowanych stosuje się szczotki wykonane z metalowego drutu,  w sytuacji zaś, w której komin wykonany jest ze stali kwasoodpornej, zaleca się użycie szczotek wykonanych z nylonu. Szczotki muszą charakteryzować się kształtem i średnicą dopasowaną do otworu kominowego. Jako obciążenie stosuje się kulę kominiarską.