Inwentaryzacja budynku to nic innego jak przedstawienie za pomocą rysunków jego stanu faktycznego. Powinna bardzo dokładnie opisywać wszystkie parametry architektoniczne obiektu, elementy konstrukcyjne oraz położenie budynku na działce. Forma oraz zakres inwentaryzacji zależą w dużej mierze od konkretnych potrzeb klienta, oraz zaleceń inwestycyjnych. Może być sporządzona w formie papierowej, jak i cyfrowej.
Co powinna zawierać inwentaryzacja budynku?
Inwentaryzacja budynku powinna przede wszystkim odtwarzać szczegółowe informacje o danym obiekcie, np. z czego jest zbudowany, z ilu pomieszczeń się składa, jaka jest jego lokalizacja. W zależności od potrzeb klienta inwentaryzacja może także zawierać:
- dokumentację fotograficzną obiektu,
- rzut dachu,
- rysunki rzutów, elewacji, przekrojów budynku w charakterystycznym miejscu budynku,
- rzuty kondygnacji,
- plany wszystkich instalacji znajdujących się w budynku,
- dodatkowe mapy i szkice,
- widoki elewacji oraz wiele innych elementów.
Kiedy należy wykonać inwentaryzację obiektu?
Inwentaryzacja budynku musi zostać przeprowadzona w sytuacji planowanej przebudowy i rozbudowy obiektu, a także w przypadku jego remontu. Niezbędna jest także przy wymianie konstrukcji dachu oraz okien i drzwi w otworach ściennych, przy wyposażeniu obiektu w niezbędne instalacje gazowe czy elektryczne, jak również systemy monitoringu i dozoru. Przeprowadzenie inwentaryzacji budynku może okazać się przydatne w sytuacji wyceny nieruchomości wystawionej na sprzedaż, by wychwycić jej ewentualne wady, które uchronią kupującego przed podjęciem niekorzystnej dla niego decyzji. Inwentaryzację budynku wykonuje się również w celu uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu, a także by poznać powierzchnię budynku – gdy budynek lub lokal trzeba wynająć, sprzedać, kupić. Każdy 1 m2 powierzchni to pieniądze.