Kruszywo to powszechnie stosowany w budownictwie materiał. Jak wiadomo, w tej kategorii możemy wyróżnić wiele bardzo przydatnych rodzajów kruszyw a w trakcie prowadzenia prac budowlanych niezbędną maszyną okazuje się kruszarka, dzięki której mamy możliwość wytworzenia kruszywa. W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć między innymi na pytanie, jakie są najważniejsze rodzaje oraz zastosowanie kruszarek.

Czym jest i jak zbudowana jest kruszarka?

Jak sama nazwa wskazuje, kruszarka stanowi maszynę budowlaną, która umożliwia nam produkcję kruszywa poprzez zastosowanie procesów rozdrabniania różnego rodzaju materiałów. Niezależnie od zastosowania czy też typu owej maszyny budowa kruszarki opiera się na takich podzespołach jak zespół napędowo-transmisyjny, elementy robocze czy korpus. Dodajmy również, iż w kruszarkach bardzo ważne jest zapewnienie stałej, bezproblemowej pracy, dlatego są one dodatkowo wyposażone w elementy zapobiegające powstawaniu przeciążeń. Podobnie jak inne maszyny budowlane kruszarki posiadają również podwozie (kołowe lub gąsienicowe), które umożliwia im poruszanie się. Kruszarki występują również jako maszyny stacjonarne.

Jakie wyróżniamy rodzaje kruszarek?

Kruszarki, z których pracy możemy skorzystać, zatrudniając pracowników sprawdzonej, firmy An-Plex z Oławy (należącej do Aleksandry Nieczaj) występują w wielu rodzajach, a także mają bardzo szerokie zastosowanie. Podstawowy rodzaj kruszarek stanowią tak zwane kruszarki szczękowe, których zastosowanie dotyczy przede wszystkim rozkruszania materiałów takich jak chociażby bazalt, granit lub piaskowiec oraz innych surowców posiadających mały bądź średni współczynnik twardości. Kruszarki te składają się z dwóch rodzajów szczęk: ruchomej oraz stałej, zaś sam proces rozkruszenia materiału w tym urządzeniu opiera się na jego zginaniu, zgniataniu bądź też ścinaniu. Innym typem stosowanych na szeroką skalę kruszarek są kruszarki walcowe posiadające w swojej konstrukcji dwa przeciwbieżnie działające walce.

Zadaniem owych walców jest rozkruszanie materiałów posiadających małą lub średnią twardość. Cały proces kruszenia w tym przypadku opiera się na zgniataniu materiału. Jeżeli zaś chodzi o materiały twarde lub średnio twarde (takie jak na przykład granit lub bazalt), to idealnym rozwiązaniem będą tutaj kruszarki udarowe, które są wyposażone w specjalne młotki bądź bijaki. Kruszarki stożkowe również bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku rozdrabniania materiałów o dużej bądź średniej twardości. Jeżeli natomiast chodzi o zastosowanie kruszarek, to przydają się one przede wszystkim w budownictwie (np. drogowym lub kolejowym), jednakże są one stosowane także w innych gałęziach przemysłu.