Budowa ogrodzenia wraz z wykwalifikowaną firmą nie jest problemem. Wybór odpowiadającego nam materiału na ogrodzenie, takiego jak np. ogrodzenia panelowe, zależy tylko od nas samych. To, jakich przepisów należy się trzymać przy stawianiu ogrodzenia, nie jest jednak takie jednoznaczne. Trzeba nam także dojść do porozumienia z sąsiadem, by najlepiej wspólnymi siłami i częściowo wspólnym finansowaniem zorganizować budowę stabilnego i wytrzymałego ogrodzenia, które posłuży nam przez bardzo wiele lat.

Plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy

Zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z obowiązującymi warunkami zabudowy jest naszą pierwszą powinnością. Jak mówią fachowcy z Artpro Ogrodzenia z Wrocławia od tego należy zacząć, zanim jeszcze rozpocznie się planowanie inwestycji. Nie ważne czy planuje się ogrodzenie automatyczne, czy tradycyjne. Tam znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące możliwości, jakie nam pozostają przy stawianiu własnego ogrodzenia. Dowiemy się stamtąd, jak wysokie może być nasze ogrodzenie, z jakich materiałów może zostać wykonane, a nawet, jaki jest wymagany kolor. Warto jest zdecydować się na konsultacje projektu ogrodzenia, gdy nie jesteśmy pewni naszych możliwości. Na tych planach znajdziemy także dokładny wyrys naszej działki, który posłuży nam za ściągę przy wytyczaniu krawędzi naszego ogrodzenia.

Przepisy prawne

Ponadto czynności związane z budową ogrodzenia obostrzone są przepisami, które znajdujemy w Prawie budowlanym i Kodeksie Cywilnym. Prawo reguluje tu wiele zasad, które musi spełniać np. ogrodzenie, które przylega do drogi. Ponadto według zapisów w Prawie budowlanym nie jesteśmy zmuszeni do głoszenia w urzędach rozpoczęcia prac budowlanych związanych ze stawianiem ogrodzenia, jeśli:

  • nie jest to ogrodzenie przekraczające 2,2 metra wysokości,

  • nie jest to ogrodzenie, które stanowi funkcję muru oporowego.

Gdy nasza inwestycja wymaga jednak zgłoszenia do urzędu, należy tego dokonać, poczekać 3 tygodnie na odpowiedź, a w przypadku nieotrzymania sprzeciwu można rozpocząć prace budowlane. W takim przypadku zezwolenie na budowę ma 2 lata ważności i w tym czasie mamy prawo na montaż ogrodzenia.

Decydując się na ogrodzenie, warto znać swoje prawa i obowiązki. Trzeba też zapoznać się z wytycznymi, które mogą pozwolić na montaż ogrodzenia panelowego lub nie udzielić takiego zezwolenia. Zanim więc przystąpimy do rozpoczęcia inwestycji, ustalmy, co zamierzamy stawiać, na jakich zasadach i czy mamy na to pozwolenie.