Co warto wiedzieć o domach na drzewie ?

Materiał partnera
2019-10-15

Zapewne wielu z nas będąc dziećmi, marzyło o posiadaniu własnego domku na drzewie, który byłby nie tylko miejscem dziecinnych zabaw, ale także swego rodzaju azylem od miejskiego zgiełku. W obecnych czasach nawet nie musimy budować takowego domku sami, tylko możemy to zlecić prywatnej firmie, dlatego też podpowiadamy, co warto wiedzieć o domkach na drzewie.


Rozmiar domku na drzewie

W zasadzie domki na drzewie mogą mieć różne rozmiary od tych najmniejszych składających się z jednego pomieszczenia po takie, które mogą mieć także kilka pięter, a zależy do w głównej mierze od naszych potrzeb oraz oczywiście wielkości i wytrzymałości drzew, na których takie domek ma być zbudowany. W kwestii rozmiaru domku na drzewie możemy również pomyśleć o połączeniu kilku z nich budując pomosty pomiędzy drzewami (jeśli mamy dostęp do kilku bądź kilkunastu drzew będących w niedużej odległości od siebie).


Z jakich drzew buduje się domki?

Kiedy mamy zamiar zbudować domek na drzewie, musimy pamiętać o tym, aby drzewo, z którego będzie on wykonany, było w stu procentach zdrowe, a także nie nosiło śladów obecności żadnych robaków, które żywią się właśnie drzewem. W momencie, gdy upewniliśmy się już nieco w tym kierunku, to możemy wybrać rodzaj drzewa, a wybór jest tutaj naprawdę spory. Najczęściej do budowy domków na drzewie używa się dębów, sosny, modrzewi lub brzozy, jednakże wybrać tak naprawdę możemy również inne gatunki drzew,  ponieważ najważniejsze jest, aby były one naprawdę wytrzymałe, by nie narazić naszych dzieci na wypadek podczas zabawy.


Wnętrze domku

Jeśli chodzi o wnętrze domku, to gdy ma on służyć tylko i wyłącznie do zabaw dziecięcych, powinien on posiadać tam jak najwięcej miejsca do siedzenia, schowki na zabawki czy też oświetlenie. Jednakże jeśli taki domek ma służyć nam wszystkim (na przykład jako nietypowe mieszkanie), to warto pomyśleć aby w takim miejscu zarezerwować miejsce na kuchnie, toaletę czy też miejsce do spania i rozrywki. Domki od strony wewnętrznej powinny także zostać ocieplone na przykład wełną mineralną tak, byśmy mogli czuć się tam w pełni komfortowo.


Bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne ze względu na to, iż domki tego typu znajdują się na dość sporych wysokościach, trzeba pamiętać o tym, aby znalazły się tam balustrady, bezpieczne schody, poręcze, a także w miarę możliwości miękkie podłoże zarówno wewnątrz jak i pod budowlą.


Jak zbudować domek na drzewie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, ponieważ domki możemy w zasadzie budować sami, jednak jeśli chcemy czuć się w nich w pełni bezpiecznie, to należy zwrócić się z tym zadaniem do firmy takiej jak Pracownia Architektoniczna  należąca do Piotra Jakubowskiego, której pracownicy specjalizują się zarówno w projektowaniu jak i samej budowie tego typu konstrukcji, dzięki czemu mamy gwarancję, że nasz domek zostanie wykonany fachowo oraz będzie w stu procentach bezpieczny zarówno dla nas jak i dla naszych dzieci czy ewentualnych klientów (gdy chcemy zbudować coś w rodzaju hotelu na drzewach).

Opracowanie artykułu:

Pracownia Architektoniczna Piotr Jakubowski

ul. Leśnowolska 5A, 60-452 Poznań Jeżyce, wielkopolskie
e-mail
www
telefon