Instalacja gazowa stanowi bardzo przydatny element większości domostw. Aby zapewnić mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo, musi ona być jednak profesjonalnie i rzetelnie zaprojektowana, a także wykonana i zamontowana. Jak jest zbudowana domowa instalacja gazowa? Jak wygląda kwestia jej montażu? Kto może ją dla nas zaprojektować i zainstalować? O tym wszystkim piszemy w artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Z czego zbudowana jest domowa instalacja gazowa?

Domowa instalacja gazowa jest złożona z szeregu części, których szczelność ma ogromne znaczenie dla wcześniej wspomnianego bezpieczeństwa domowników. Do podstawowych elementów systemu gazowego należą rury (to nimi transportowany jest gaz), złączki (które służą, jak sama nazwa wskazuje, do łączenia poszczególnych części należących do systemu, zaś drugim ich zastosowaniem jest zmiana kierunku przepływu gazu), a także obejmy (za pomocą których przytwierdza się niektóre części instalacji np. do sufitu lub ścian).

Pozostałe elementy domowej instalacji gazowej obejmują natomiast: armaturę regulacyjną (dzięki której można kontrolować dopływ paliwa lub jego odcięcie), armaturę czerpalną (za pomocą której podłącza się instalację gazową do sprzętów np. kuchenki), reduktory ciśnienia (z ich pomocą reguluje się odpowiednie ciśnienie gazu znajdującego się w systemie), gazomierze (dzięki nim monitoruje się ilość zużytego gazu), otwory rewizyjne (zapewniające ułatwiony dostęp do instalacji w sytuacji wystąpienia nagłych awarii lub usterek), a także wszelkie elementy mające na celu zarówno ochronę, jak i uszczelnienie instalacji gazowej takie jak np. pasty ochronne, filtry itp.

Kwestia montażu instalacji gazowej

Warto w tym miejscu nadmienić, iż zarówno projektowaniem, jak i montażem instalacji gazowych mogą zająć się tylko i wyłącznie rzetelni specjaliści w owej dziedzinie tacy jak pracownicy sprawdzonej firmy Mikogaz z Rokietnicy, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia, jak również cenne doświadczenie w swoim fachu. Dzięki tym wszystkim czynnikom mogą być Państwo pewni tego, że instalacje gazowe będą wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami.

Jeśli mowa o wymaganiach dotyczących montażu instalacji gazowej w domu, to warto wiedzieć też, iż ten proces wymaga na początku załatwienia szeregu określonych formalności takich jak m.in. uzyskanie stosowanych pozwoleń. Drugą ważną kwestią jest zatrudnienie do zaprojektowania i wykonania instalacji gazowej osób posiadających specjalistyczne uprawnienia.