Geodeta nie przez przypadek uważany jest za najważniejszą osobę na placu budowy. Jako pierwszy pojawia się na działce i jako ostatni z niej schodzi. Choć wykonywane przez niego czynności zdecydowanie najbardziej kojarzą się z wykonywaniem specjalistycznych pomiarów w terenie otwartym, to nie należy zapominać, iż specjalista ten zajmuje się także samym budynkiem. Doskonały przykład stanowi tutaj inwentaryzacja powykonawcza. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie budynki podlegają inwentaryzacji geodezyjnej?


Przepisy obowiązującego prawa są w tym przypadku bardzo precyzyjne. Z zapisów dowiedzieć można się przede wszystkim tego, że w przypadku obiektów wymagających pozwolenia na budowę konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów przed oddaniem ich do użytku. Przepisy dotyczą głównie domów jednorodzinnych, choć oczywiście nie tylko. Czynności związane z geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą muszą zostać przeprowadzone zarówno po zakończeniu całej inwestycji, jak i po wykonaniu sieci uzbrojenia terenu oraz poszczególnych przyłączy.

Mowa tutaj o instalacji kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. Warto również wspomnieć o tym, iż przepisy jednoznacznie wymagają ponownego wykonania prac w sytuacji, w której właściciel posesji zadecydował o wykonaniu dodatkowych instalacji na działce lub innych instalacji wymagających ponownego odbioru. Szczegółowe informacje dostępne są Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 roku. Co jeszcze warto wiedzieć?

Na czym polega inwentaryzacja?


Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to inwentaryzacja powykonawcza budynków jest niczym innym niż zespołem pomiarów technicznych, na których podstawie sporządza się dokumentację inwentaryzacyjną. W jej skład wchodzą zarówno rysunki, jak i opisy aktualnego stanu obiektu budowlanego bądź jego konkretnych elementów. Dokumentacja jest absolutnie niezbędna do stworzenia mapy zasadniczej, bez której obiekt nie mógłby zostać odebrany. Mapa daje kompleksowy obraz całej inwestycji i wszystkich wykonanych prac.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Geoplan, inwentaryzacja geodezyjna składa się z szeregu pomiarów, dzięki którym można uzyskać bardzo dokładne informacje o aktualnym i rzeczywistym rozmieszczeniu przestrzennym poszczególnych elementów zagospodarowania działki. Zakres, a co za tym idzie, cena wykonania usługi każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Ze względu na ogromną odpowiedzialność w kwestii wykonawstwa warto zaufać wyróżniającym się na rynku firmom geodezyjnym.