Co warto wiedzieć o montażu, rozruchu oraz przeglądach klimatyzatorów?

Materiał partnera
2019-08-30

Montażem klimatyzatorów zajmują się tylko certyfikowane przedsiębiorstwa, posiadające odpowiednie uprawnienia wydane przez UDT. To one wykonują instalację jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej według producenckich zaleceń oraz metodologii, a także według restrykcyjnych branżowych norm bezpieczeństwa. Wielokrotnie przy lokowaniu klimatyzatorów, firma wykonawcza bierze pod uwagę nasze preferencje, dotyczące ostatecznego efektu wizualnego. Dowiedz się zatem kilku ważnych rzeczy, dotyczących montażu oraz rozruchu klimatyzatorów!

Wybór miejsca montażu klimatyzatora ściennego

Przy montażu klimatyzatora ściennego przede wszystkim zawsze należy spełniać warunki montażowe określone na rysunkach instalacyjnych, które przygotował producent. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim dlatego, iż są to wypracowane schematy w licznych testach produktowych, jeszcze przed dopuszczeniem do sprzedaży ogólnej. Do kolejnych ważnych zasad zalicza się te dotyczące konieczności zapewnienia braku przeszkód dla wlotu oraz wylotu powietrza klimatyzatora, a także konieczności ochrony urządzenia przed słońcem. Na wybór miejsca ma również oczywiście wpływ moc sprzętu oraz jego funkcje. Istotne jest bowiem takie rozmieszczenie, aby zapewnić równomierne chłodzenie, czy ogrzewanie pomieszczenia. Nie można również przy tym zapomnieć o estetyce wnętrza! To uwarunkowane jest jednak zawsze żądaniami klientów.

Montaż klimatyzatorów

Jak już wspomniano montażem klimatyzatorów zajmują się tylko certyfikowane firmy. To one posiadają odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, do przeprowadzenia sprawnej instalacji. Sam proces jest zaś bardzo skomplikowany i nigdy nie powinien być przeprowadzany na własną rękę. Podczas niego, należy bowiem m.in. podłączyć przewód freonowy i kabel elektryczny do jednostki wewnętrznej, czy przygotować izolację rurki do skroplin. Precyzyjny montaż to zatem bezpieczne oraz prawidłowe działanie klimatyzatora.

Pierwszy rozruch klimatyzatora ściennego

Po zakończonym montażu klimatyzatora, przychodzi czas na pierwszy jego rozruch. Profesjonalna firma dokonuje kalibracji urządzenia, sprawdzenia poprawności działania wszystkich podzespołów i funkcji, a nawet w niektórych przypadkach, podejmuje się szkolenia użytkowników z zakresu eksploatacji urządzenia! Najlepsze pracownie podpowiedzą również, jak energooszczędnie wykorzystywać klimatyzację, i kiedy wykonywać jej przegląd. Niekiedy również firma montażowa przygotowuje klimatyzator do funkcjonowania w ramach systemu SmartDOM.

Przegląd okresowy i konserwacja klimatyzatora

Jeśli chodzi o przeglądy klimatyzacji, najlepiej dokonywać ich dwa razy w roku, przed okresami najbardziej intensywnej eksploatacji. Mowa o zimie oraz lecie. To wtedy profesjonalna firma z odpowiednimi certyfikatami, sprawdzi stan wszystkich elementów, dokonując w razie potrzeby odpowiednich napraw. Nie tylko jednak o przeglądach należy pamiętać. Dwa, a nawet więcej razy w roku należy przeprowadzać konserwację urządzenia. Polega ona na wyczyszczeniu filtra elektrostatycznego, tacy skroplin, czy też parownika. Dokonywane jest to przy użyciu specjalnych narzędzi i preparatów dezynfekujących. Niszczą one bakterie, grzyby oraz wszystkie ich formy przetrwalnikowe, co ważne jest dla naszego zdrowia. Samodzielne czyszczenie klimatyzacji, nigdy nie jest w 100% skuteczne!

Jak rozpoznać dobrego montażystę?

Dobry montażysta klimatyzacji to często również ich dystrybutor, a także konserwator i serwisant. To właśnie z takimi podmiotami warto współpracować. Przykładem renomowanej firmy jest zatem pracownia KLIMATECHNIK, która w sprzedaży posiada klimatyzatory ścienne, kasetonowe, ścienno-przysufitowe, przypodłogowo-podsufitowe, kanałowe, lub też działające w układzie Multisplit!