Sprawowanie kontroli procesu budowlanego stanowi niezwykle ważną rolę podczas przeprowadzania robót o wysokim stopniu skomplikowania. Odpowiedni nadzór nad pracami budowlanymi pozwala sprawdzić, czy prace konstrukcyjne wykonywane są zgodnie ze sztuką budowlaną. W tym artykule dowiemy się, czym dokładnie jest nadzór inwestorski oraz poznamy ofertę Biura Projektów i Obsługi Inwestycji Piotra Synowiec. Miłej lektury!

Nadzór inwestorski - co to?

Tak jak już wspomnieliśmy, nadzór inwestorski polega na kontrolowaniu procesu budowy. Inspektor nadzoru monitoruje rozliczenia budowy, a także weryfikuje, czy poszczególne jej etapy przebiegają zgodnie z projektem.

Warto wiedzieć, że nadzór obiektu może by powołany przez inwestora bądź odgórną jednostkę samorządową, która odpowiedzialna jest za wydanie pozwolenia na budowę. Drugi przypadek dotyczy sytuacji, gdy mamy do czynienia z wysokim stopniem skomplikowania obiektu bądź robót budowlanych, a także z wpływem realizowanej inwestycji na środowisko.

Czy każda budowa wymaga przeprowadzenia nadzoru inwestorskiego?

Nadzór inwestorski może być przy naszej budowie domu, lecz nie jest to wymagane przepisami prawa. Warto jednak pomyśleć o zatrudnieniu inspektora na swojej budowie, ponieważ będziemy mieć pewność, że wszelkie prace budowlane zostaną wykonane w terminie, a także bez przykrych niespodzianek. Taka osoba zapewni kontrolę zgodności wykonywanych robót z projektem, przepisami, a także zasadami wiedzy technicznej. Komu zatem powierzyć to zadanie? Z pewnością doświadczonemu specjaliście. Biuro Projektów i Obsługi Inwestycji Piotra Synowiec działa w branży już od ponad trzech dekad, dlatego współpraca z tymi fachowcami to niewątpliwie gwarancja wysokiej jakości usług.

Oprócz nadzorów inwestorskich firma wykonuje:

  • projekty koncepcyjne,

  • projekty budowlane,

  • projekty wykonawcze,

  • inwentaryzacje,

  • wizualizacje,

  • specyfikacje techniczne. 

Dlaczego nadzory inwestorskie mają tak ważne znaczenie?

Przeprowadzenie nadzoru inwestorskiego ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa osób, które będą korzystać z danego budynku, a także dla samego inwestora. W ten sposób możemy bowiem uchronić się między innymi przed kosztami związanymi z koniecznością naprawy lub przebudowy obiektów. Dzięki nadzorowi inwestorskiemu mamy po prostu pośrednią kontrolę nad jakością robót wykonywanych przez firmę budowlaną.