Obecnie wiele przedsiębiorstw, a w szczególności tych o charakterze produkcyjnym, stawia na wdrożenie najnowocześniejszych technologii. Takie postępowanie ma przede wszystkim zapewnić optymalną wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Ilość urządzeń wykorzystywanych we współczesnym przemyśle jest tak znacząca, iż sprawą kluczową dla projektantów i inżynierów stało się stworzenie systemu nadzorującego ich pracę. Odpowiadają za to szafy sterownicze projektowane oraz wykonywane między innymi przez firmę Elmatik Grzegorz Sarad. Co warto o nich wiedzieć?
Czym jest szafa sterownicza?
Jeżeli trzymać się wyznaczników czysto definicyjnych, to szafa sterownicza jest niczym innym niż zestawem złożonym z co najmniej jednego łącznika niskonapięciowego, wraz ze współpracującym wyposażeniem sterowniczym takim jak komponenty pomiarowe, sygnalizujące, zabezpieczające i regulacyjne. Nowoczesne szafy sterownicze, które ze względu na wykonywany zakres prac, nazywane są również systemami rozdzielczymi, to także pełen zakres podzespołów mechanicznych i elektrycznych, w których skład wchodzą m.in. obudowy, szyny zbiorcze, regulatory oraz rozruszniki.
Szafy tego typu projektowanie są przede wszystkim z myślą o pełnieniu funkcji swoistego rodzaju rusztowania, na którym wspiera się system rozdzielczy. Z praktycznego punktu widzenia warto wspomnieć o tym, iż od kilku lat da się zauważyć pewną tendencję dążącą do standaryzacji technologii. Główny cel stanowi tutaj zwiększenie atrakcyjności tego typu rozwiązań poprzez znacznie większą dostępność. Standaryzacja oznacza również dla wszystkich zainteresowanych zakupem wyraźnie niższe ceny. Co jeszcze warto wiedzieć?
Zakup szafy sterowniczej – największe korzyści
Stosunkowo łatwo domyślić się, iż zdecydowanie się na zakup szafy sterowniczej, niesie ze sobą wiele korzyści natury praktycznej. Specjaliści z branży są absolutnie zgodni co do tego, że mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem, które jest bardzo porządkujące i wnosi ze sobą ogromny postęp do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa de facto wszystkich wykonywanych czynności. Na podstawie relacji klientów, którzy postanowili wdrożyć to rozwiązanie, wywnioskować można, że działanie szaf sterowniczych znacząco ogranicza prawdopodobieństwo pojawienia się najczęściej spotykanych w technice defektów, a w szczególności tych związanych z uszkodzeniami obwodów spowodowanych ich niewłaściwym łączeniem.
Jako że mowa tutaj o technologii z absolutnie najwyższej półki, zaprojektowanie, montaż oraz uruchomienie szafy sterowniczej powinien być wykonany jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Elmatik Grzegorz Sarad, która od lat uważana jest za jednego z liderów polskiego rynku. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na szeroko zakrojone doradztwo, jak i bardzo atrakcyjne warunki cenowe.
Prefabrykacja szaf sterowniczych i rozdzielni elektrycznych
Przedsiębiorstwo Elmatik to firma specjalizująca się w systemach automatyki przemysłowej, w szczególności w sektorze klimatyzacji i wentylacji oraz gospodarki wodnościekowej. Specjaliści proponują nowoczesne rozwiązania z zakresu systemów sterowania, wizualizacji oraz zarządzania procesami przemysłowymi. Wykonują także opracowania projektów, zajmują się programowaniem sterowników PLC oraz tworzą wizualizacje SCADA i BMS.
W zakresie prefabrykacji szaf sterowniczych i rozdzielni elektrycznych eksperci wykorzystują komponenty renomowanych firm. Zlecenia realizowane są z najwyższą starannością, także w oparciu o dokumentację dostarczoną przez klienta. Ponadto firma Elmatik Grzegorz Sarad zajmuje się pełną modernizacją i unowocześnianiem w/w systemów technologicznych – od projektu aż po profesjonalny montaż. Firma prowadzi także stały serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń i systemów sterowania obiektów.