Co warto wiedzieć o obróbkach blacharskich wykorzystywanych podczas montażu pokrycia dachowego?

Materiał partnera
2019-08-30

Choć montaż pokrycia dachowego zdecydowanie najbardziej kojarzy się z samym materiałem pokryciowym, nie zmienia to faktu, iż aby dach mógł doskonale funkcjonować pod kątem technicznym, istnieje konieczność zamontowania na nim dziesiątek akcesoriów. Zdecydowanie zaliczają się do nich obróbki blacharskie. Co warto wiedzieć o tych pozornie niewielkich elementach i jakie mogą mieć one funkcje?

Obróbki blacharskie – z jakiego materiału?

W zdecydowanej większości przypadków obróbki blacharskie wykonuje się ze stali ocynkowanej, która dodatkowo zabezpieczona jest kolorystyczną powłoką zabezpieczającą, wykonaną z poliestru lub poliuretanu. Takie rozwiązanie daje inwestorom nie tylko ogromne możliwości aranżacyjne, ale także pewność, iż obróbka idealnie spełni swoją funkcję. Obróbki mogą zostać wykonana również z metali półszlachetnych takich jak miedź oraz tytan-cynk, które dzięki swoim unikatowym właściwościom, w żadnym momencie użytkowania, nie są zagrożone przez efekt korodowania. Jeżeli chodzi o sam tytan-cynk naturalny, to charakteryzuje się on lśniącym, srebrnym kolorem, który z czasem zaczyna patynować na czarno.

Niestety klienci często odbierają to jako wadę produktu. Nic bardziej mylnego. Proces patynowania jest zjawiskiem absolutnie naturalnym, które polega na samoczynnym zabezpieczeniu się metalu przed warunkami środowiskowymi. Niemniej jednak w przypadku obróbek blacharskich z miedzi i tytan-cynku trzeba liczyć się ze sporymi kosztami. Mogą być one nawet kilkadziesiąt razy większe niż w przypadku stali. Za rozwiązanie pośrednie uznaje się obróbki z blachy aluminiowej. Co jeszcze warto wiedzieć na temat obróbek blacharskich?

Obróbki techniczne i estetyczne

Obróbki blacharskie zasadniczo można podzielić na dwie kategorie. Techniczne i estetyczne. W pierwszej grupie znajdziemy obróbki, których ze względów technicznych, nie może zabraknąć na dachu. W przypadku połaci niedeskowanych są to pad nadrynnowy oraz rynna koszowa. Oba elementy odpowiadają za skuteczne odprowadzenie wody deszczowej poza połać. W przypadku dachów deskowanych konieczne staje się zastosowanie pasa podrynnowego, nazywanego potocznie pasem skroplinowym. Jeżeli zaś chodzi o obróbki estetyczne, to w pierwszej kolejności należy wyróżnić tutaj obróbkę deski czołowej oraz obróbki dolne szczytów, nazywane wiatrownicami. Choć oczywiście odgrywają one pewną rolę techniczną, to ich głównym zadaniem jest dopełnienie estetycznej całości dachu.

Obróbki blacharskie muszą cechować się przede wszystkim precyzją wykonania, która umożliwi złożenie ich w spójną całość. Dlatego właśnie ich montażem powinna zająć się doświadczona firma dekarska taka jak Zakład Remontowo-Budowlany, prowadzony przez Bogdana Kafara. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj na indywidualne podejście do każdego ze zleceń, terminowość oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe. Wszystkie usługi objęte są oczywiście stosowną gwarancją wykonawczą.