Budowa domu to duże wyzwanie finansowe i organizacyjne. Trzeba to dobrze przemyśleć, oraz rozplanować i zadbać o dokładność każdego etapu prac. Poza załatwieniem niezbędnych dokumentów na pozwolenie na budowę, niezwykle istotne są projekty budowlane. Dzięki nim, możemy znacznie zaoszczędzić na późniejszych kosztach eksploatacji. Co koniecznie należy wiedzieć o projektach budowlanych?

Skorzystaj z usług biura projektowego

Do momentu urządzania domu, długa droga. Najpierw trzeba zadbać o projekty doprowadzenia wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowych, ogrzewania (centralnego lub gazowego), sieci ciepłowniczych i gazowych, klimatyzacji, wentylacji. To bardzo dużo spraw, które należy dobrze przemyśleć. Przykładowo, w przypadku ogrzewania, można popełnić kilka istotnych błędów, na których będziemy stratni. Jeżeli źle dobierzemy moc potrzebną na ogrzanie domu, może okazać się, że urządzenie będzie pracowało ponad normę, emisja szkodliwych substancji wzrośnie, a jeszcze dodatkowo będziemy musieli zapłacić więcej za paliwo. Jeżeli źle dobierzemy grzejniki i okażą się one zbyt małe, nie ogrzeją nam całej powierzchni. Dlatego, aby wszystkie wyżej wymienione sieci, były zaprojektowane w sposób funkcjonalny, najlepiej skorzystać z doświadczonego biura projektowego, takiego jak Budinstall Pro. Michał Rybarczyk, zajmującego się opracowywaniem projektów architektoniczno – budowlanych wraz z uwzględnieniem ochrony środowiska. Co ważne, firma reprezentuje klienta przed organami administracji publicznej.

Jak powinien wyglądać projekt architektoniczno – budowlany?

Projekt architektoniczno – budowlany pokazuje nam, jak będzie wyglądał dom zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Opisane i rozrysowane mają być fundamenty, wszystkie piętra oraz dach (w przypadku dachu spadzistego należy także zamieścić rzut więźby dachowej). To samo dotyczy wszystkich instalacji. W projekcie powinny być również zawarte pomieszczenia gospodarcze. Należy zamieścić również przekroje pionowe oraz opis stolarki drzwiowej i okiennej. W projekcie nie może zabraknąć szczegółowego rozmieszczenia instalacji, czy wyliczenia zapotrzebowania na ogrzewanie na metr kwadratowy. Projekt powinien być przygotowany w skali 1:100. Kolejnym elementem jest projekt zagospodarowania terenu, który musi być z kolei wykonany na mapie geodezyjnej. Projekt zagospodarowania działki zawiera rozmieszczenie obiektów budowlanych wraz z przyłączami, uzbrojenie terenu, sieci komunikacyjne, układ zieleni, stawy wodne, pomosty, obiekty hydrotechniczne Projekt musi być podpisany przez geodetę. Jest on niezbędny, aby uzyskać pozwolenie na budowę.