Domy jednorodzinne w Polsce masowo podłączane są pod sieci gazu ziemnego. Niekiedy inwestorzy indywidualni korzystają też z technologii gazu LPG, montując na swoich działkach specjalne zbiorniki. Niezależnie od wybranego rozwiązania istotne są odpowiednie pozwolenia budowlane oraz opracowania techniczne. Projekt przyłącza gazowego omawiamy w dalszych częściach artykułu. Dowiedz się, jakie warunki ważne są przy jego tworzeniu, a także, z jakich elementów się on składa.

Projekt przyłącza gazowego – dlaczego jest tak ważny?

Błękitne paliwo jest dzisiaj bardzo propagowane i rekomendowane inwestorom indywidualnym. Gazem ziemnym można bowiem w sposób energooszczędny ogrzać wodę oraz zagwarantować budynkowi ciepłą wodę użytkową. Rachunki przy tym nie są wysokie, a instalacja jest bardzo bezpieczna w użytkowaniu. Nie oznacza to jednak tego, iż tworzenie przyłącza gazowego, jest proste. Wymaga to zaangażowania specjalistycznej pracowni projektowania instalacji gazu, która wypełni w imieniu klienta wszystkie kwestie formalne w urzędzie. Istotne jest też zaplanowanie inwestycji z geodetami i architektami, a także uzyskanie porozumienia z dostawcą gazu i operatorem sieci gazu ziemnego. Ważne jest złożenie specjalnego wniosku, do którego właśnie dołącza się projekt przyłącza gazowego. Bez niego nie można wszcząć inwestycji, również dlatego, iż stanowią tak przepisy prawa budowlanego.

Tworzenie projektu przyłącza gazowego oraz wykonanie robót montażowych to zaś zadanie dla uprawnionych ekspertów. Takich znaleźć można w pracowni PROJEKT PRZYŁĄCZA Macieja Jarka, która specjalizuje się także w instalatorstwie sanitarnym m.in. wodnokanalizacyjnym.

Określanie warunków przyłącza gazowego

Przed przygotowaniem projektu instalacji gazowej rozprowadzonej po działce oraz w domu ważne jest określenie warunków przyłącza gazowego. Te wyznacza ogólnie lub szczegółowo dostawca gazu oraz wspomniany operator gazociągu. Odbywa się to na wniosek, na który dany podmiot – regionalny zakład gazowniczy – mus odpowiedzieć w ciągu 21 dni. W otrzymanej decyzji opisane jest zaś to, czy wystarczy budowa samego przyłącza, czy też niezbędne będzie rozbudowanie gazociągu.

Pamiętać należy, że za rozbudowę płaci inwestor, który chce doprowadzić gaz do swojej działki. Wyjątkiem są sytuacje, w których rozszerzenie sieci leży również w interesie zakładu gazowniczego np. w okolicy jest więcej domów, które mogłyby skorzystać z technologii błękitnego paliwa.

Ile kosztuje przyłącze gazowe?

Koszty inwestycji w przyłącze gazowe zawsze ustala dostawca gazu. Cena jest zaś podyktowana wieloma czynnikami. Zalicza się do nich:

  • region zamieszkania,
  • odległości domu od gazociągu,
  • moc przyłączeniową,
  • planowane spożycie miesięczne gazu.

Najczęściej zakłady gazownicze określają zatem opłatę ryczałtową za budowę przyłącza gazowego o określonej długości np. 15 metrów. Każdy kolejny metr to zaś dodatkowy koszt według odmiennej stawki.

Projekt przyłącza gazowego i jego elementy

Projekt przyłącza gazowego tworzą przynajmniej dwie osoby: projektant i wykonawca, a także sprawdzający. Muszą to być specjaliści o odpowiednich uprawnieniach budowlanych oraz inżynierskich. Do projektu załącza się zatem uprawnienia projektowe projektanta,  zaświadczenie o przynależności do Izby Inżynierów projektanta, uprawnienia projektowe sprawdzającego oraz zaświadczenie o przynależności do Izby Inżynierów sprawdzającego. Dodatkowymi załącznikami są także uzgodnienia trasy przyłącza z planem zagospodarowania terenu, warunki przyłączeniowe do sieci gazowej, zgody na lokalizację przyłącza.

Do najważniejszych elementów projektu zalicza się zaś opis techniczny oraz rysunki. Ważne są także obliczenia. W projekcie nie może zatem zabraknąć takich składników, jak:

  • podstawy opracowania,
  • przedmiotu i zakresu opracowania,
  • danych ogólnych,
  • opisu rozwiązań projektowych,
  • wytycznych wykonania robót,
  • zestawienia materiałów
  • planu zagospodarowania działki zatwierdzonego przez ZUDP,
  • planu sytuacyjnego,
  • profilu przyłącza gazowego,
  • profilu doziemnej instalacji gazowej,
  • punktu pomiarowego, przepustowego itp.
  • przekroju wykopu dla gazociągów PE.