Kiedy mamy do wykonania prace związaną z ociepleniami lub remontem elewacji czy też innych elementów znajdujących się na stosunkowo sporych wysokościach, bardzo przydatnym narzędziem okazać może się rusztowanie. Dowiedzmy się nieco więcej na temat rodzajów, zastosowań i zalet, czyli praktycznie wszystkiego co powinniśmy wiedzieć o rusztowaniach. Zachęcamy do lektury tego niewątpliwie ciekawego zagadnienia.

Charakterystyka rusztowań

Pod nazwą rusztowanie kryje się wiele rozwiązań, które dzielone są ze względu na budowę i zastosowanie, jednak zawsze jest to tymczasowa konstrukcja, do tworzenia której wykorzystuje się przede wszystkim wysokiej jakości stalowe rury w postaci zarówno słupów nośnych jak i poziomych żerdzi oraz pomosty drewniane, które wraz z dodatkami w postaci kotw, wsporników, poręczy czy nawet kółek tworzą jeden, wspólny element przydatny do przeprowadzania różnych prac na wysokościach. Warto również wspomnieć, iż każde rusztowanie oraz pojedyncze jego elementy obowiązkowo muszą spełniać określone normy takie jak między innymi PN-EN 12810 U, PN-EN 1298 czy PN-M-47900.

Gdzie znajdą zastosowanie rusztowania?

Rusztowania kojarzą nam się przede wszystkim z wysokimi konstrukcjami, które wykorzystuje się do prac związanych z warstwą zewnętrzną obiektu budowlanego, czyli na przykład ociepleń, malowania elewacji czy wymiany okien jednak rusztowania różnego typu przydają się również do takich prac jak montaż scen, wymiana uszkodzonych elementów we wnętrzach takich jak hale magazynowe (które są niewątpliwie dość wysokie), remont wież i dzwonnic kościelnych, budowa mostów i wiaduktów czy nawet zwykłych prac remontowych odbywających się we wnętrzach danego budynku. Rusztowania są również bardzo przydatne dla dekarzy, którzy zajmują się budową bądź remontem dachów.

Jakie są rodzaje rusztowań?

W zależności od tego, do jakich prac potrzebujemy rusztowania, mamy możliwość naprawdę szerokiego wyboru spośród takich typów jak:

  • Rusztowania modułowe
  • Rusztowania kolumnowe (warszawskie)
  • Rusztowania kozłowe
  • Rusztowania stojakowe
  • Rusztowania ramowe
  • Rusztowania wspornikowe
  • Rusztowania jezdne
  • Rusztowania specjalne.

Rusztowanie - Zakup czy wynajem?

W zależności od potrzeb możemy zarówno kupić rusztowanie na własność jak i wypożyczyć je. Jednak my zdecydowanie bardziej polecamy to drugie rozwiązanie, ponieważ przy wypożyczeniu rusztowania nie musimy martwić się o jego przechowywanie czy też przewóz, bowiem wszystkim tym zajmie się firma, od której mamy rusztowanie. Wypożyczenie rusztowania to również zdecydowanie niższy koszt niż miałoby to miejsce przy jego zakupie oraz pewność, że cała konstrukcja zostanie zamontowana w sposób bardzo profesjonalny. Jedną z firm, która oferuje usługi z zakresu wypożyczania i montażu rusztowań jest Sigma, która zatrudnia bardzo doświadczonych i odpowiednio wyszkolonych pracowników, którzy również służą fachowym doradztwem technicznym.