Geodeta to specjalista, bez którego nie można zrealizować budowy domu jednorodzinnego. To on zajmuje się ustaleniem przebiegów granic działki, tworzeniem map do celów projektowych oraz geodezyjną inwentaryzacją powykonawczą. Jednym z najważniejszych procesów, który wykonuje przed budową geodeta to tyczenie konturów budynku w terenie. Na czym polega to ważne zadanie?

Czym jest tyczenie budynku?

Tyczenie budynku to proces, który poprzedzony jest stworzeniem przez architekta projektu np. domu jednorodzinnego. Ten powstaje oczywiście na podstawie zaktualizowanej mapy zasadniczej, zwanej mapą do celów projektowych. Geodeta zatem musi ściśle współpracować z pracownią architektoniczną.

Tyczenie to zaś nic innego jak wyznaczenie w terenie osi fundamentów lub obrysu budynku. Zadaniem geodety jest zatem odwzorowanie w terenie lini budynku, które zostały stworzone we wspomnianym projekcie architektonicznym. Prace rozpoczynają się od analizy opracowania, a następnie polegają na odszukaniu punktów granicznych działki względem których będzie tyczony budynek. Następnie wyznacza się się reper roboczy. Reper to punkt z wyznaczoną wysokością. Często reper roboczy wyznacza się na wysokości "0" budowy. Wykorzystując taki punkt wykonawca będzie mógł wykonać wykop o odpowiedniej głębokości. Następnie w wykopie tyczone projektowane linie budynku (osie budynku lub obrys budynku).

W Polsce najczęściej wybiera się:  

  • metodę kołkową,
  • lub metodę ław drutowych.

Należy przy tym wiedzieć, że to geodeta wyznacza również poziom „0” domu, który wskazany jest w projekcie. Jest nim wysokość podłogi budowanego domu.

Metody wytyczania fundamentów

Tyczenie fundamentów to dzisiaj proces bardzo precyzyjny i w dużej mierze oparty o wykorzystanie nowoczesnych przyrządów geodezyjnych. Ważne są również opracowania cyfrowe, które pomagają w przygotowaniu konturów fundamentów. Obecnie – jak już wspomniano – najczęściej wykorzystuje się metodę kołkową lub ław drutowych. Polegają one na umieszczeniu w ziemi kołków bądź desek wraz z drutem, który wyznacza linię tworzonego fundamentu.

Techniki te są odporne na wpływ opadów czy silniejszego wiatru. Mogą być stosowane zarówno w przypadku większych domów jednorodzinnych, jak i tych bardzo małych. Punktów charakterystycznych lub osi, które są dzięki nim tworzone, jest zaś od sześciu do dziesięciu. Zależy to od złożoności kształtu fundamentu. Złota zasada wyznacza przy tym, że punktów lub osi nie może być w narożnikach mniej niż cztery. Wszystkie czynności związane z tyczeniem najlepsze biura są w stanie przeprowadzić dla domu jednorodzinnego w 1-2 dni. Błyskawicznymi realizacjami wyróżnia się m.in. pracownia GEOFIX, która obsługuje również klientów biznesowych.

Zakończenie procesu tyczenia

W celu uniknięcia błędów po wytyczeniu punktów geodeta mierzy kontrolnie odległości między nimi, by porównać je z wielkościami projektowanymi. Jeśli zostaną przekroczone dopuszczalne odchyłki, dokonuje się korekty. Po stwierdzeniu zgodności tyczenia budynku wraz z projektem oraz normami prawnymi geodeta tworzy szkic, który jest opieczętowany. Oprócz tego wykonane prace są opatrzone wpisem do dziennika budowy. To pozwala otworzyć proces robót ziemnych – wykopu fundamentu.