Uchylna brama garażowa to jedna z najpopularniejszych opcji dostępnych na rynku bram garażowych, a cechuje ją prosta budowa (jednoskrzydłowa) oraz fakt, że otwierają się one od góry, a mianowicie jedno skrzydło podnosi się najpierw lekko na prowadnicach, by następnie wsunąć się od sufit garażu. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem tego typu bramy garażowej? O tym piszemy w poniższym artykule.

Brama uchylna a przystosowania

Jeśli chodzi o przystosowania uchylnej bramy garażowej, to warto nadmienić, iż tak naprawdę nie ma tutaj specjalnych wymagań, bowiem garaż nie musi mieć wysoko umieszczonego sufitu, aby móc zainstalować w nim ten typ drzwi. Jedyne wymaganie dotyczy nadproża, które musi mieć wysokość wynoszącą około 10 centymetrów. Należy jednak pamiętać, aby dla bezpieczeństwa przed wjazdem parkować auto w odległości minimum 1,5 metra od bramy.

Materiał na bramę uchylną

Kolejną kwestią, którą dobrze jest rozważyć przed wyborem uchylnej bramy garażowej będzie materiał, z którego ma być ona wykonana. Do wyboru mamy drewno lub blachę stalową ocynkowaną o poziomym, pionowym lub ukośnym układzie wypełnienia. Zaletą ocynkowanej bramy jest niska waga oraz duża odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Dostępne wersje uchylnych bram

Uchylne bramy dostępne są ponadto w dwóch wersjach, a mianowicie:

  • Ręcznie otwieranej -  jest to starsza wersja i polega ona na otwieraniu skrzydła bramy przy pomocy specjalnego uchwytu po uprzednim otwarciu zamka kluczem

  • A także automatycznej – jest to znacznie bardziej nowoczesne i wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ wystarczy jedynie użyć pilota, który wszystkie czynności otwierania uruchomi automatycznie, bez naszego dodatkowego działania.

Zalety uchylnej bramy garażowej

Następną rzeczą, o której warto pomyśleć przed zakupem uchylnej bramy garażowej, są korzyści wynikające z jej zakupu. W przypadku uchylnej bramy jest to bardzo atrakcyjna cena (produkt dostępny jest już od 700 zł) oraz ciekawe wzornictwo, bowiem w bogatej ofercie renomowanej firmy Bombram dostępne są faktury bardzo przypominające wizualnie płaszcze bram segmentowych, z tym, że jest to znacznie bardziej ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie. Kolejna zaleta to możliwość zautomatyzowania wersji ręcznej, a także ciche otwieranie (dzięki łożyskowanym rolkom), bezpieczeństwo (istnieje możliwość kilkupunktowego zaryglowania bramy, co w efekcie powinno ochronić garaż przed wdarciem się do niego niepowołanych osób) oraz wyposażenie w odpowiednie zabezpieczenia przed wypadkami takimi jak np. zatrzaśnięcie się palców.