Postawienie domu na działce budowlanej wiąże się również najczęściej z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni na posesji. Dobrym sposobem jest zastosowanie kostki brukowej, która jest materiałem w pełni odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Wyróżnia się dodatkowo estetycznym wyglądem, dlatego powstają z niej m.in. ścieżki w ogrodach, ale nie tylko. Co można przygotować z tego materiału?

Czy kostka brukowa wytrzymuje spore obciążenia?

Budowa wolnostojącego garażu lub pomieszczenia o takim przeznaczeniu będącego integralną częścią domu jednorodzinnego to spore koszty. W związku z tym wielu inwestorów decyduje się na parkowanie samochodu na otwartym terenie swojej posesji. Jazda po nieutwardzonej nawierzchni może skutkować jednak wieloma problemami, np. doprowadzić do zniszczenia gruntu. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest wybrukowanie podjazdu oraz parkingu przed domem.

Użycie kostki brukowej do tego celu pozwala uzyskać obszar przede wszystkim estetyczny, ale też w pełni odporny na obciążenia związane z poruszaniem się pojazdów po nawierzchni. Materiał ten jest również wytrzymały pod kątem ewentualnego ścierania. To zatem doskonałe rozwiązanie dla inwestorów chcących przygotować wspomniany już podjazd czy nawet parking, ale także chodniki. Kostka brukowa sprawia, że poruszanie się po działce staje się o wiele bardziej komfortowe i łatwiejsze. Co jeszcze można na działce wybrukować i jak dokładnie się to robi?

W jaki sposób układa się kostkę brukową?

Z kostki brukowej można stworzyć także estetyczne ścieżki w ogrodzie. Popularnym wśród inwestorów rozwiązaniem jest brukowanie tarasu przed domem lub w innym miejscu posesji prywatnej. Zastosowanie kostki o różnych kolorach sprawi, że nawierzchnia będzie nie tylko funkcjonalna, ale też atrakcyjna wizualnie. Układanie kostki brukowej nie jest jednak zadaniem prostym. To wieloetapowy proces, którego rzetelną realizacją zajmuje się firma prowadzona przez Andrzeja Lesiewicza.

Specjaliści prace rozpoczynają od przygotowania podbudowy. Składa się ona najczęściej z grubego kruszywa, które zapewnia przy późniejszej eksploatacji stabilność całej nawierzchni. Na podbudowę wysypuje się natomiast piasek czy żwir o drobnych ziarnach, czyli tzw. podsypkę. Obie warstwy pozwalają uzyskać docelowe parametry nawierzchni brukowej np. pod względem odporności na obciążenia. Sporych umiejętności i doświadczenia wymaga też ułożenie kostki w sposób nietuzinkowy, tworząc tym samym obszar o zróżnicowanym kształcie i kolorystyce nawierzchni.