Inwestorzy, którzy planują budowę domu z poddaszem użytkowym, powinni wiedzieć, że czynnikiem, który bezpośrednio zadecyduje o komforcie korzystania ze zlokalizowanych tam pomieszczeń, jest wybór odpowiednich okien dachowych. Ogromna ilość dostępnego asortymentu paradoksalnie nie ułatwia sprawy. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę, aby zakup okazał się strzałem w dziesiątkę?

Materiał i sposób otwierania


Nowoczesne okna połaciowe produkowane są w kilku wariantach materiałowych. Wciąż ogromnym zainteresowaniem cieszą się jednak klasyczne okna drewniane wykonane z odpowiednio zaimpregnowanego drewna sosnowego. Charakteryzują się ponadprzeciętną estetyką oraz dobrą wytrzymałością. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim w pokojach dziennych. Ze względów czysto praktycznych powinno się unikać montowania ich w łazienkach i pralniach, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia za stale lub okresowo podniesioną wilgotnością. Tutaj zdecydowanie lepiej wypadają okna aluminiowo-tworzywowe produkowane z hydrofobowych materiałów syntetycznych. Istnieje również rozwiązanie hybrydowe, łączące w sobie świetne właściwości termiczne drewna z trwałością poliuretanu. Niestety okna tego typu nie będą należały do najtańszych.

Bardzo ważną sprawą jest również sposób otwierania okna dachowego. Klamka może zostać umieszczona zarówno na górze, jak i na dole skrzydła. Aby wybrać właściwie, powinno uwzględnić się wysokość ścianki kolankowej. Jeżeli dolna krawędź okna będzie umieszczona na wysokości większej lub równej 130 cm, to spokojnie można postawić na klamkę dolną. Jeżeli krawędź okna z przyczyn technicznych musi zostać umieszczona niżej niż 130 cm, lepiej kupić okno z klamką górną. Co do zasady okna dachowe w tym zakresie dzielą się na obrotowe, uchylno-obrotowe, o podwyższonej osi obrotu oraz klapowe. Konkretnie różnice najlepiej obejrzeć na wystawkach umieszczonych w hurtowniach budowlanych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Właściwości termoizolacyjne


Aby ograniczyć w przyszłości wydatki związane ze zużyciem energii koniecznej do wytworzenia ciepła, wiele uwagi poświęcić trzeba parametrom termoizolacyjnym okna. W przypadku stolarki dachowej jest to niezwykle istotne, ponieważ ogrzane powietrze – zgodnie z prawami fizyki – zawsze będzie poruszało się ku górze. Poddasze jest zatem ostatnią barierą, która może ochronić nas przed zbyt wielkimi stratami finansowymi. Termika okna dachowego w pierwszej kolejności zależy od zastosowanego pakietu szybowego.

Obecnie zdecydowanie najkorzystniej prezentują się okna trzyszybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi. Oczywiście znaleźć można produkty wyposażone nawet w 4 szklane tafle, aczkolwiek przeznaczone są one do budownictwa pasywnego i ich cena wciąż pozostawia wiele do życzenia. Producenci dają swoim klientom sporą możliwość wyboru w zakresie dodatkowych akcesoriów izolacyjnych. Technologia ciepłego montażu stanowi najlepszą gwarancję tego, że inwestor będzie mógł zapomnieć o ewentualności pojawienia się mostków cieplnych.

Jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż nawet najlepsze dostępne na rynku okno dachowe nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie nieprawidłowo osadzone w połaci dachowej. Dlatego właśnie, aby uniknąć problemów, wykonawstwo warto powierzyć specjalistom z firmy Fhu Han-Dach, którzy dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewniają klientom najwyższą jakość obsługi inwestycji. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj na fachowe doradztwo oraz bardzo atrakcyjne warunki cenowe.