Z reguły inwestorzy indywidualni lub deweloperzy oddają do użytku budynek bądź mieszkanie, które wymaga wykonania prac związanych z wykończeniem wnętrza. Można jednak zdecydować się na budowę domu pod klucz, która obejmuje takie usługi jak: położenie podłóg, biały montaż, malowanie, kafelkowanie i wyposażenie w drzwi wewnętrzne. Zakres takich prac ustala się indywidualnie z klientem, a po ich wykonaniu właściciele mogą od razu użytkować obiekt.

Definicja wykończenia pod klucz

To ostatni etap budowy i za taki stan uznaje się za najwyższy standard nowo wybudowanej nieruchomości oddawanej do użytku. W ogólnym rozumieniu oznacza mieszkanie lub dom, który jest gotowy do wprowadzenia i użytku bez konieczności wykonywania prac remontowych, wykończeniowych. Właściciele teoretycznie muszą tylko wnieść swoje meble oraz urządzenia. Niemniej jednak nie ma określonych prawnie wytycznych, jakie musi spełniać standard budowy domu pod klucz. Zakres podjętych w tym kierunku czynności może się różnić w zależności od konkretnej firmy budowlanej. Z reguły obejmują ułożenie podłóg, pomalowanie i wykafelkowanie ścian, wyposażenie łazienki w armaturę. Bardzo często można je rozszerzyć, co jest ustalane podczas podpisywania umowy, tak jak ma to miejsce między innymi w firmie budowlanej Houserwis, znajdującej się w Kępinach Małych.

Etapy budowy domu pod klucz

Tak naprawdę powstanie takiej inwestycji niczym nie różni się od wznoszenia zwykłego budynku. Na początku konieczne jest załatwienie wszelkich formalności związanych z zakupem działki, sporządzeniem projektu, uzyskaniem pozwolenia, wytyczeniem obiektu przez geodetę, a także wykonaniem niezbędnych przyłączy – gazowego, wodno-kanalizacyjnego, elektrycznego. Zasadniczo budowę domu można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest stan surowy otwarty lub zamknięty. Można do niego zaliczyć zrobienie takich elementów jak: wykopy, fundamenty, ściany nośne, kominy, strop, dach wraz z pokryciem, a także montaż drzwi, okien, bramy garażowej.

Etap poprzedzający wykończenie pod klucz to realizacja prac deweloperskich, czyli doprowadzenie podstawowych mediów do budynku (woda, gaz, prąd, telekomunikacja, instalacja grzewcza). Budynek w takim stanie ma również zamontowane parapety zewnętrzne, ukończoną elewację z ociepleniem, a także nałożone tynki wewnętrzne, wykonane posadzki i płyty karton-gips. Większość inwestycji kończy się właśnie na etapie deweloperskim, a właściciele otrzymują klucze do domu. W przypadku stanu pod klucz wykonuje się jeszcze ustalone wcześniej prace wykończeniowe. Mieszkańcy nie muszą się już wtedy martwić o takie aspekty jak między innymi: osprzęt elektryczny, podłogi, parapety i drzwi wewnętrzne, malowanie ścian, glazura, armatura. W niektórych przypadkach usługi obejmują nawet aranżację w zewnętrznej części działki, na przykład niewielką architekturę ogrodową lub wykonanie podjazdów.