Budowa domu jednorodzinnego to bardzo poważne i kosztowne przedsięwzięcie. Już na etapie wstępnych projektów należy uwzględnić wiele bardzo ważnych kwestii. Projekt instalacji elektrycznej zalicza się do jednych z nich. Dobrze rozplanowana instalacja elektryczna nie będzie stanowiła żadnych problemów w przypadku jej wymiany czy modernizacji w przyszłości. Jak wygląda taki projekt i kto go wykonuje?

Z czego składa się projekt instalacji elektrycznej?

Projekt instalacji elektrycznej dla domu jednorodzinnego nie jest obowiązkowy, aczkolwiek w wielu przypadkach okazuje się być bardzo potrzebny. W zamawianych lub kupionych przez inwestorów projektach domów jednorodzinnych znajduje się jedynie dokumentacja instalacji elektrycznej Zawiera ona wyszczególnione parametry techniczne zapotrzebowania obiektu na prąd oraz skrócony opis i uproszczone grafiki instalacji oświetlenia i gniazd wtykowych. Niestety to za mało. W wielu sytuacjach okazuje się, że montowana instalacja elektryczna krzyżuje się lub koliduje z innymi instalacjami wewnętrznymi. Wykonanie profesjonalnego projektu instalacji elektrycznej może uchronić nas przed niepotrzebnymi problemami, co oszczędzi nam wiele nerwów. Jak tłumaczy specjalista z firmy BPE, która specjalizuje się w tego typu zleceniach – fachowy projekt składa się zazwyczaj z czterech części: opisowej, rysunkowej, graficznej i obliczeniowej. Tak szczegółowe opracowanie przygotowuje się po stworzeniu architektonicznego projektu budynku.

Komu zlecić wykonanie projektu?

Stworzenie projektu należy powierzyć specjalistom z uprawnieniami budowlanymi w zakresie projektowania instalacji elektrycznych. Projektant powinien uwzględnić w opracowaniu wymagania techniczne, liczbę oraz rodzaj urządzeń i sprzętów elektronicznych, z których planujemy korzystać w nowym domu. Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna musi być przede wszystkim bezpieczna, wygodna dla mieszkańców i łatwa do ewentualnej modernizacji. Profesjonalny projekt uwzględnia również zabezpieczenia nadprądowe i różnicoprądowe. Powszechnie znane „bezpieczniki” lub „korki” chronią instalację elektryczną oraz podpięte pod nią odbiorniki przed skutkami nagłego zwarcia lub przeciążenia. Dobre biura projektowe – oprócz stworzenia projektu instalacji elektrycznej – zajmują się także nadzorem inwestorskim. Taka usługa zapewnia wiele korzyści – specjaliści na bieżąco kontrolują pracę wykonawców, związaną z montażem instalacji. Dzięki temu inwestor ma pewność, że zostanie ona założona w sposób staranny i zgodny z założeniami. Ponadto w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, możliwe jest opracowanie dogodnego rozwiązania, które nie wpłynie negatywnie na jakość montażu oraz prawidłowe działanie całej instalacji elektrycznej.