Od kilku lat tradycyjne przewody telewizyjne i telefoniczne zastępuje się światłowodem, który umożliwia stabilne przesyłanie sygnału za pomocą światła bez wsparcia urządzeń wzmacniających. Wykonanie takiej sieci wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego warto powierzyć to zadanie ekspertom z firmy Conectel. Sprawdź, co jeszcze oferuje przedsiębiorstwo z Warszawy.

Czym jest i jak działa światłowód?

Światłowód to elastyczne włókno z tworzywa sztucznego lub szkła, które umożliwia błyskawiczny transfer światła między końcami włókna, nawet wówczas, gdy znajdują się tysiące kilometrów od siebie. Dzielimy je na jedno i wielomodowe, co jest uwarunkowane rodzajem transmisji. W budowie sieci dalekiego zasięgu wykorzystuje się światłowody jednodomowe, ponieważ ich ogromną zaletą jest długość fal. Na transmisję wielu modów światła pozwala sieć wielomodowa, jednak transfer danych jest spowolniony. Włókno światłowodu, którego średnica jest porównywalna z ludzkim włosem, zbudowane jest z dwóch części – rdzenia i płaszcza. Te o największym promieniu są bardziej elastyczne, dlatego rekomenduje się ich stosowanie w budynkach mieszkalnych. Instalacja sieci światłowodowej pozwala cieszyć się szybkim i stałym dostępem do Internetu. Możliwości światłowodu sprawiają, że w branży telekomunikacyjnej wypiera on tradycyjne formy transferu danych.

Projekt i budowa instalacji światłowodowej

Budowa kompletnej sieci światłowodowej wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i precyzji, ponieważ łączenie ze sobą światłowodów jest trudniejsze, niż tradycyjnych przewodów metalowych. Jak mówi instalator z firmy Conectel:

Montaż sieci i ułożenie kabli determinują optymalne parametry tłumienia transmitowanych sygnałów. Technik realizujący zlecenie musi posiadać wiedzę o zjawiskach zachodzących wewnątrz włókna oraz propagacji światła.

Instalacja sieci światłowodowej w budynku to wieloetapowy proces, którym muszą zająć się eksperci. Przedsiębiorstwo Conectel od 2001 roku zajmuje się instalacjami teletechnicznymi w technologii miedzianej i światłowodowej. Tamtejsi fachowcy zajmą się projektem i budową sieci światłowodowych zewnętrznych i wewnętrznych, projektem i budową instalacji FTTH oraz niezbędnymi pomiarami.

Ukończona budowa wymaga kontroli, dlatego ostatnim zadaniem instalatora jest pomiar toru optycznego, co daje pewność, że światłowód został poprawnie zainstalowany i  nie występują straty w mocy przesyłu. Weryfikacja z wykorzystaniem reflektometru i źródła światła o stałej mocy jest niezbędna, by sprawdzić, czy nie jest konieczne zastosowanie tłumika optycznego, który ogranicza zbyt dużą moc w mniejszych instalacjach.