Pompa ciepła jest stosunkowo jednym z nowszych rozwiązań technik grzewczych, które ciągle zyskuje na popularności. Jest to urządzenie zasilane niewielką ilością energii elektrycznej, a jego zasada działania opiera się na przepompowywaniu ciepła z różnych źródeł niższej temperatury, jak woda, powietrze czy grunt. Ten sposób ogrzewania jest nie tylko ekologiczny, ale także generuje małe koszty eksploatacyjne. Sprawdź, co oferuje firma Hydro Tech!

Jak działa pompa ciepła w domu jednorodzinnym?

Jeżeli zamierzasz w niedalekiej przyszłości rozpocząć budowę domu, to podczas wyboru jego projektu, trzeba zastanowić nad wieloma różnymi aspektami. Jednym z nich jest sposób ogrzewania budynku. Na rynku dostępnych jest kilka powszechnych rozwiązań, jak kocioł na ekogroszek, pellet czy też instalacja gazowa. Jednakże, warto wiedzieć, że z roku na rok ceny tych surowców będą rosły, a co za tym idzie zwiększać się będą koszty eksploatacyjne domu.  Jednym z bardzo dobrym rozwiązań jest montaż pompy ciepła oferowany przez firmę Hydro Tech, który niesie ze sobą szereg korzyści. Pomimo faktu, iż początkowe koszty instalacyjne nie należą do najniższych, to inwestycja zwróci się już po kilku latach i pozwoli cieszyć się ekologicznym, bezobsługowym, a także stosunkowo niedrogim w ponoszonych kosztach sposobem ogrzewania.

Pompa ciepła jest urządzeniem zasilanym niewielką ilością energii elektrycznej – około 17 % udziału, które generuje ciepło do ogrzania domu jak i bieżącej wody użytkowej. Swoim wyglądem i gabarytami przypomina kocioł grzewczy. Zasada działania opiera się na przepompowywaniu ciepła ze źródeł niższej temperatury (woda, grunt lub powietrze) do cieplejszego miejsca. Dzięki temu podgrzewana jest woda znajdująca się w rurach grzewczych. Wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła jak: powietrze-woda, solanka-woda, woda-woda, powietrze-powietrze oraz woda-powietrze. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależny jest od wielu czynników. Niektóre opcje mogą wymagać wspomagającego źródła ciepła, co wynika z faktu dużych wahań temperatury powietrza.

Czemu warto zainwestować w pompę ciepła?

W dzisiejszych czasach coraz bardziej wrasta świadomość dotycząca ekologii i coraz więcej osób chce korzystać z ekologicznych źródeł ogrzewania. Bardzo niskie zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła sprawia, że jest to dużo lepsze rozwiązaniem od tradycyjnych kotłów grzewczych. Pomimo sporych kosztów ponoszonych na początku na instalację, można następnie cieszyć się bezobsługowym zastosowanym rozwiązaniem, które prawidłowo dobrane do powierzchni domu oraz współgrające z ogrzewaniem podłogowym sprawi, że komfort korzystania z domu będzie niezwykle wysoki.

Pompa ciepła sprawia, że częściowo obnażają się koszty budowy domu gdyż nie jest wymagany komin (gdy będzie zamontowana wentylacja mechaniczna), a także nie ma potrzeby organizowania dodatkowego pomieszczania do przechowywania opału. Jedną ze sprawdzonych firm, która oferuje usługi projektowe i montażowe pomp ciepła jest Hydro Tech Janusz Koziołek z Błotnicy Strzeleckiej w województwie opolskim, w której spotkasz się z miłą obsługą oraz fachowym doradztwem. Ponadto, pompa ciepła może być połączona z instalacją fotowoltaiczną, która jeszcze bardziej ograniczy koszty eksploatacyjne domu.