Błędy geodetów są rzadkością. Obecnie do pomiarów i obliczeń wykorzystuje się nowoczesne technologie, dlatego trudno o pomyłkę. Okazuje się jednak, że w poprzednim wieku błędów było wiele, przez co dziś może dochodzić do sporów i niejasności. Co zrobić, kiedy granice działki nie zostały wyznaczone w odpowiedni sposób i o ile centymetrów może pomylić się specjalista?

Z czego wynikają pomyłki?

Na świecie nie ma ludzi nieomylnych i dotyczy to również geodetów. Zawód ten to ogromna odpowiedzialność i opiera się przede wszystkim na precyzji i wiedzy. Wszelkie pomyłki wynikały najczęściej z braku dostępu do innowacyjnej elektroniki. Po II wojnie światowej nastąpił gwałtowny rozwój technologii. Z biegiem czasu ręczne pomiary i obliczenia zostały niemal całkowicie zastąpione profesjonalnymi urządzeniami, dzięki którym pomyłki są rzadkością. Niestety, błędy z przeszłości bardzo często dają o sobie znać podczas przygotowywania nowych map. Jeśli dostrzegasz jakiekolwiek nieprawidłowości, warto zlecić wykonanie nowych pomiarów. Żeby mieć pewność, że zostaną wykonane prawidłowo, najlepiej skorzystać z usług osoby doświadczonej. Usługi GeodezyjneKrzysztofa Dmochowskiego są jednym z polecanych biur geodezyjnych na Podlasiu.

Dlaczego błędy geodetów są niebezpieczne?

Błędy w obrębie jednej nieruchomości nie są jeszcze groźne. I choć nie powinny występować, nieprawidłowe usytuowanie domu w obrębie działki można nanieść na nową mapę. Największy problem pojawia się wtedy, kiedy geodeta błędnie wyznaczy linię płotu lub budynek i powstaną one na ziemi sąsiada. Tego typu spory są skomplikowane i kosztują wiele nerwów. Może dojść do sytuacji, kiedy sąd nakaże niezwłoczne usunięcie ogrodzenia, bez względu na to, jakie koszty ponieśliśmy, stawiając je. W przypadku domów prawo jest łagodniejsze – najczęstszym rozwiązaniem jest po prostu odkupienie od sąsiada skrawka ziemi, na który wkroczyliśmy.

Czy współczesny geodeta może się pomylić?

Ewentualna pomyłka nie powinna przekraczać 20 centymetrów, gdyż powyżej tej wartości jest już uznawana za poważny błąd i właściciel nieruchomości ma prawo wejść na drogę sądową. Jak zatem uchronić się przed błędami współczesnych geodetów? Ubezpieczeniem! Specjaliści w dziedzinie geodezji muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. Jest ona ochrona dla obu stron dlatego, zanim zdecydujesz się skorzystać z usług geodety – upewnij się, że ma je wykupione. Ryzyko pomyłki minimalizuje też dobrej jakości, wyjątkowo precyzyjny sprzęt. Lepiej unikać geodetów, którzy do wykonywania pomiarów i obliczeń korzystają z wyposażenia, które swoim żywotem sięga jeszcze poprzedniego wieku.