W budynkach intensywnie eksploatowanych bardzo szybko zużywają się przede wszystkim posadzki. Ważne jest więc, by były one przygotowane z materiałów trwałych i odpornych na ścieranie. Dobrym wyborem będzie posadzka żywiczna, która ma wiele zalet, w tym właśnie doskonałą wytrzymałość nawet w trudnych warunkach. Czym jeszcze charakteryzuje się podłoże tego typu?

Parametry fizyczne posadzek żywicznych

Żywica epoksydowa oraz poliuretanowa to materiały, z których z powodzeniem można przygotowywać wytrzymałe posadzki. Po wyschnięciu podłoże z takiego surowca staje się twarde, dzięki czemu uszkodzenie go jest dość trudne. Wpływ na to mają parametry bazy oraz utwardzacza, czyli dwóch składników łączonych ze sobą w celu uzyskania odpowiedniej masy żywicznej. Tę można aplikować na oczyszczoną uprzednio powierzchnię, stosując do tego raklę bądź specjalny wałek.

Właściwości fizyczne gotowych posadzek żywicznych są bardzo dobre – szczególnie pod kątem odporności na wspomniane uszkodzenia mechaniczne, obciążenia, wilgoć czy ścieranie. Są one zatem wytrzymałe, ale wpływ na to ma także samo wylewanie tego typu posadzek. Prace w tym zakresie dobrze jest powierzyć doświadczonym fachowcom, takim jak np. firma Epox-bis. W krótkim czasie jest ona w stanie przygotować podłoże żywiczne w dowolnym miejscu wyznaczonym przez klienta. Gdzie najczęściej wykorzystuje się takie posadzki?

Gdzie sprawdzi się posadzka żywiczna?

Zastosowanie żywicy epoksydowej do utworzenia podłoża daje zatem możliwość stworzenia nawierzchni twardej, wytrzymałej i odpornej na ścieranie. Takie parametry sprawiają, że posadzki żywiczne są wybierane w wielu zróżnicowanych obiektach, gdzie narażone są na trudne warunki eksploatacji. Do takich miejsc zaliczają się hale oraz magazyny, w których odbywa się ruch pieszy, ale też pojazdów w postaci np. wózków widłowych. Posadzki żywiczne stosuje się też w sklepach wielkopowierzchniowych.

Nadają się one do budynków, w których podłoże jest wykorzystywane intensywnie. Mowa m.in. o obiektach użyteczności publicznej. Z posadzek żywicznych korzystają również placówki edukacyjne. Należy przy tym pamiętać, że nawierzchnia ta może być antypoślizgowa i antystatyczna. Dzięki temu staje się bezpieczna w użytkowaniu, dlatego nadaje się z powodzeniem właśnie do szkół. W każdym z wymienionych miejsc posadzkę żywiczną trzeba jednak wylać z należytą starannością i po odpowiednim przygotowaniu masy – jest to zadanie dla specjalistycznej firmy świadczącej usługi w tym zakresie. Podłoże z żywicy wykonane samodzielnie jest najczęściej nierówne, a jego parametry odbiegają od oczekiwanych i deklarowanych przez producenta żywicy.