Coraz częściej spotykamy się z ogłoszeniami firm, które oferują wynajem sprzętu budowlanego. Wynająć możemy zarówno ciężkie maszyny, takie jak koparki – zazwyczaj z obsługą – oraz inne urządzenia, na przykład pompy czy myjki ciśnieniowe. Dlaczego te usługi cieszą się takim zainteresowaniem i czy rzeczywiście warto z nich korzystać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy warto wynajmować sprzęt budowlany?

Prace budowlane i remontowe zawsze wiążą się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, który w większości przypadków jest drogi. Jest to inwestycja nieopłacalna – szczególnie dla osób prywatnych przeprowadzających remont własnego domu lub firm posiadających podstawowe narzędzia i maszyny, ale nie sprzęt specjalistyczny.

Zadania, do których taki sprzęt byłby wykorzystywany, w szerszej perspektywie jest niewiele – często to tylko jedna wyjątkowa sytuacja. Może to być na przykład usuwanie brudnej wody po zalaniu, z którym najlepiej poradzi sobie profesjonalna pompa. Wynajem potrzebnych urządzeń jest tu zatem optymalnym rozwiązaniem; firma nie musi utrzymywać kosztownego sprzętu, kiedy go nie potrzebuje, osoby prywatne nie muszą zlecać pracy zewnętrznym wykonawcom.

Inną okolicznością, kiedy wynajem sprzętu budowlanego jest korzystniejszy niż jego zakup, będzie poziom rozwoju firmy budowlanej. Wypożyczenie warto rozważyć w dwóch przypadkach: kiedy firma rozpoczyna działalność i kiedy rozszerza swoją działalność o nowe usługi. Wynajem urządzeń będzie też kołem ratunkowym, jeśli sprzęt firmy ulegnie awarii.

Wybierając miejsce, z którego wypożyczymy sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę na koszt wynajmu. Korzystając z usług profesjonalnej firmy mamy zawsze pewność co do wysokiej jakości i dobrego stanu technicznego wypożyczonych urządzeń. Warto zwrócić też uwagę na kwestie towarzyszące procedurze wynajmu. W ich zakresie mieści się między innymi profesjonalne doradztwo co do wyboru maszyn odpowiednich do planowanego zadania. Firma Ponako prowadzi kompleksowe usługi w zakresie wynajmu, serwisowania i sprzedaży sprzętu budowlanego.

Jakiego rodzaju urządzenia możemy wynająć?

Lista sprzętu budowlanego, który dostępny jest w ramach wynajmu, obejmuje różnego rodzaju urządzenia. Na pierwszym miejscu znajdują się tu pompy, zwane tez pompami odwadniającymi, które znajdują zastosowanie w przepompowywaniu wody – zarówno czystej, jak i zanieczyszczonej.

Do często wypożyczanych narzędzi należą ponadto:

  • igłofiltry wykorzystywane do czasowego obniżenia poziomu wody;
  • nagrzewnice powietrza przeznaczone do budynków gospodarskich, hal i otwartych przestrzeni;
  •  zagęszczarki służące do zagęszczenia gęstości podłoża;
  • myjki ciśnieniowe znajdujące zastosowanie między innymi w czyszczeniu elewacji;
  • ozonatory powietrza służące do dezynfekcji;
  • osuszacze powietrza przydatne na etapie prac wykończeniowych;
  • odkurzacze przemysłowe.

Tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są jednorazowo lub od czasu do czasu – do specjalnych zadań. Dlatego atrakcyjniejsze pod względem finansowym w większości przypadków będzie ich wynajęcie na czas potrzebny do jego zrealizowania niż zakup własnego urządzenia.