Technologia szkieletowa jest znana i stosowana w amerykańskim budownictwie już od setek lat. Domy szkieletowe (kanadyjskie) coraz częściej można spotkać również w krajach europejskich. Domy kanadyjskie są równie solidne co murowane. Przed zdecydowaniem się na materiał konstrukcji budowlanej, warto poznać korzyści wynikające z wyboru tego rodzaju technologii.

Główne zalety domów kanadyjskich

Tego rodzaju domy segmentowe umożliwiają rozmaite sposoby wykończenia wnętrza. Pozwalają także na dowolną i wygodną rozbudowę. W „kanadyjczykach” montowanie instalacji jest proste i szybkie. Przewody mogą być z łatwością zakryte pod warstwą ścian. Dzięki temu zapobiegnie się kucia do ich przeprowadzenia. Dobrze jednak, aby rury kanalizacyjne przechodzące prostopadle były przeprowadzone poza przekrojem ścian.

Wykończenie domu kanadyjskiego z reguły składa się z płyt kartonowo-gipsowych lub gipsowo-włóknowych. Na nie można instalować części z drewna oraz płytki ceramiczne. Dzięki lekkiej konstrukcji możliwa jest łatwa rozbudowa i wszelkie rozbiórki czy remonty. Instalacje mogą być za to bez przeszkód wymieniane. Dzięki mniejszemu ciężarowi, konstrukcja ma mniejsze fundamenty. Zwiększa to przestrzeń użytkowania.

Opinie na temat domów kanadyjskich

Konstrukcja szkieletowa ma swoje wady i zalety. Domy szkieletowe całoroczne są chętnie wybierane ze względu na szybkość budowy. Tego rodzaju budowle wykonuje się szybciej niż tradycyjne murowane. Prace budowlane trwają ok. 3 miesięcy. Konstrukcja tego typu wymaga jedynie zastosowania drewna, gwoździ, wkrętów oraz fundamentu, który powinien być utworzony we właściwej temperaturze. Domki kanadyjskie są przy tym ekologiczne i energooszczędne. Przyczynia się do tego naturalny surowiec, jakim jest drewno. Poddany odpowiedniej obróbce wchłania dużo CO2.

Do głównych korzyści wynikających ze skorzystania z technologii szkieletowej jest wiele opcji ogrzewania. Serwis ogrzewania może zatem założyć dowolny typ instalacji. Może być zasilana drewnem, gazem ziemnym, olejem opałowym, pompą ciepła czy słonecznym kolektorem. Coraz popularniejsze jest połączenie elektrycznych grzejników konwektorowych z ogrzewaniem kominkowym. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów i technologii natomiast wpłynie pozytywnie na ochronę przed dźwiękami z zewnątrz.

Ile kosztuje konstrukcja szkieletowa?

Ceny domów kanadyjskich oferowane przez producentów inwestycji budowlanych są zależne od projektu i metrażu. Z reguły obejmuje 1 m2, liczony jako powierzchnia podłogi. Przykładowo obiekt budowlany o powierzchni użytkowej ok. 140 m2 połączony z poddaszem może mieć o 40 m2 większą powierzchnię. Wszystko zależy od wysokości tzw. ścianki kolankowej. Ceny nie są jednak stałe, ale przykładowe. W przypadku mniejszego metrażu często naliczana jest dopłata w wysokości maks. 400 zł. Na wysokość kosztów budowy i użytkowania wpływają przede wszystkim systemy, instalacje i wyposażenie.

Projekt powinien również obejmować wszystkie piętra i dodatkowe pomieszczenia np. poddasze. Przeznaczone do użytku pomieszczenie będzie wymagać stropu wykonanego z solidnego, a przez to droższego materiału. Na cenę wpłynie również rodzaj zadaszenia oraz liczba ścian wewnątrz budynku i stolarki okiennej. Najtańszym modelem są więc konstrukcje parterowe, pokryte dwuspadowym zadaszeniem. Nie mają wielu okien i składają się z otwartych przestrzeni.