Wykorzystanie nowoczesnych paneli podłogowych jest doskonałym sposobem na to, aby posadzka w naszym domu lub mieszkaniu była zarówno zjawiskowo estetyczna, jak i funkcjonalna. Ogromna popularność tego rozwiązania wynika również z bardzo istotnych kwestii ekonomicznych. Panele – zresztą jak każdy inny materiał – mają oczywiście swoje zalety oraz wady. I choć tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, to przed zakupem warto zapoznać się z najistotniejszymi informacjami. Jakimi konkretnie?

Jakie są największe zalety paneli laminowanych?

Panele podłogowe biją kolejne rekordy sprzedaży, co wynika oczywiście z przyczyn praktycznych. Materiał ten charakteryzuje się przede wszystkim doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Panele o klasie ścieralności AC-4 lub AC-5, gwarantują doskonałą estetykę, długą żywotność oraz wyjątkowo wysoką odporność na potencjalne uszkodzenia mechaniczne takie jak m.in. zarysowania czy odpryski. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że idealnie sprawdzą się one w pomieszczeniach takich jak salon, pokój dziecięcy czy przedpokój – w których mamy do czynienia z wysoką częstotliwością przemieszczania.

Dzięki przemyślanemu projektowi oraz zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów panele laminowane bardzo dobrze imitują swoje odpowiedniki wykonane z drewna naturalnego – a jednocześnie są od nich o przynajmniej 30% tańsze. Na uwagę zasługuje także możliwość przeprowadzenia szybkiego i de facto bezpyłowego montażu. Technologia pióra i wpustu to sprawdzone rozwiązanie, które przez szereg lat zdążyło już udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy panele mają jakieś wady?

Ilość zalet, jakimi charakteryzują się nowoczesne panele laminowane, rzeczywiście stwarza wrażenie, że klienci otrzymują do swojej dyspozycji rozwiązanie idealne. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. Dlaczego? Nie należy zapominać o tym, iż posadzka tego typu nie powinna być montowana w pomieszczeniach o okresowo lub stale podniesionej wilgotności, czyli w kuchniach oraz w łazienkach. Choć oczywiście nikt nam tego nie zabroni, to w perspektywie czasu trzeba liczyć się z tym, że długotrwałe oddziaływanie wody lub pary wodnej spowoduje uszkodzenie materiału. Panele produkowane są przecież z płyt drewnopochodnych. Jeśli natomiast chodzi o sam montaż – to cały proces nie należy do wyjątkowo trudnych.

Aby uzyskane rezultaty estetyczny nie odbiegały jednak od wstępnych założeń, wykonawstwo warto powierzyć doświadczonym fachowcom z firmy Buduj O.K. Jak podkreślają specjaliści, panele wymagają stosowania skomplikowanego systemu izolacji akustycznej, jeśli mają stanowić naprawdę ciche wykończenie. Niemniej jednak i tak nie osiągają poziomu wyciszenia charakterystycznego dla innych metod. Co warte podkreślenia, większość dostępnych na rynku laminatów gromadzi ładunki elektrostatyczne, co oznacza, że na powierzchni będą odkładały się drobinki kurzu. Teoretycznie można je łatwo usunąć, aczkolwiek i tak szybko pojawią się ponownie.