Szukanie efektywnych rozwiązań grzewczych dla domu to nierzadko spory kłopot dla inwestora. Coraz częściej wykorzystywanym urządzeniem są pompy ciepła, które są nie tylko efektywne, ale też ekologiczne i przynoszą spore oszczędności w trakcie eksploatacji. Zastosowanie takiego źródła ciepła ma wiele zalet, ale dla niektórych decyzja o takim właśnie ogrzewaniu domu może wzbudzać wątpliwości. Czy zatem na pewno warto postawić na pompę ciepła?

Zwrot kosztów instalacji

Koszty związane z montażem pompy ciepła mogą być dla wielu inwestorów dość sporym wydatkiem. Należy jednak wziąć pod uwagę bardzo szybki ich zwrot w toku eksploatacji. Okazuje się bowiem, że do poprawnego i efektywnego działania pompa ciepła wymaga zasilania prądem elektrycznym w niewielkich ilościach. Z tego względu korzystanie z takiego źródła ciepła pozostaje niemal darmowe, w konsekwencji bardzo szybko przynosząc planowane i pożądane oszczędności w zakresie ogrzewania domu.

Montaż pompy ciepła musi być przeprowadzony w sposób prawidłowy, gwarantując sprawne działanie przez wiele lat. Takie urządzenia są bowiem praktycznie bezawaryjne, a ich żywotność określa się na około 50 lat. Pompę ciepła z powodzeniem zainstalują fachowcy z firmy Kompleks-Instalator, dbając o każdy szczegół przy montażu i dopasowanie układu do potrzeb użytkowników domu. Pompa ciepła jest zatem rozwiązaniem przynoszącym spore oszczędności przy ogrzewaniu budynku – jakie są jeszcze jej zalety?

Ekologiczne ogrzewanie domu

Pompę ciepła można połączyć z różnymi metodami doprowadzenia energii cieplnej do pomieszczeń. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie jej wraz z ogrzewaniem podłogowym. Pompa tego typu świetnie sprawdza się też w połączeniu z konwektorem wentylatorowym, który może być użyty również w procesie ochładzania pomieszczeń. Pompy ciepła są zatem wielofunkcyjne – zapewniają nie tylko dostarczenie energii cieplnej, ale też chłodzenie wnętrz latem.

Ekologiczna pompa energię czerpie z powietrza czy wody głębinowej. Do jej zasilania zużywane są niewielkie ilości prądu elektrycznego, który wymagany jest do uruchomienia sprężarki i grzałki przy niskich temperaturach. W związku z tym koszty eksploatacji są bardzo niskie, a samo urządzenie pracuje bezobsługowo. Pompa ciepła w domu to również brak konieczności budowania komina, magazynu na opał, zakupu paliwa i jego regularnego uzupełniania. Jest zatem także niezwykle wygodna dla użytkowników domów, stając się jednym z coraz częściej wybieranych rozwiązań w zakresie ogrzewania budynków mieszkalnych – warto więc zdecydować się właśnie na takie źródło ciepła.