Czy warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Materiał partnera
2020-01-31

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych. Ma ono wiele zalet i mimo nieco droższej instalacji, koszty mogą zwrócić się już po kilku latach. Ważne jest jednak, aby instalacja była wykonana przez doświadczonych specjalistów. Jakie są największe plusy ogrzewania podłogowego i jaki rodzaj paliwa najlepiej się sprawdzi, aby ekonomicznie ogrzać dom?

Znajdź dobrego wykonawcę 

Wybranie odpowiedniego specjalisty jest bardzo ważne. Najlepiej korzystać z firm, które cieszą się pozytywną opinią swoich klientów. Przykładem może być przedsiębiorstwo Thermak, którego siedziba znajduje się w Rumi na terenie województwa pomorskiego. Profesjonalne firmy mają nie tylko dobrze wykwalifikowanych pracowników, ale też dostęp do materiałów i urządzeń najwyższej jakości. Solidne materiały to przede wszystkim gwarancja wieloletniej trwałości instalacji. Podczas awarii konieczne jest zdjęcie kawałka podłogi, dlatego niezwykle ważne jest, aby instalacja była wykonana z dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Dzięki temu nie trzeba obawiać się żadnych usterek.

Zalety ogrzewania podłogowego 

Popularność ogrzewania podłogowego wynika z licznych zalet, a wśród najważniejszych można wymienić: 

  • Rozkład temperatury – ogrzewanie podłogowe sprawia, że w pomieszczeniach może być nieco niższa temperatura, a nie będzie to odczuwalne przez domowników. Po uruchomieniu się pieca podłoga szybko się nagrzewa i długo pozostaje ciepła. 

  • Oszczędność energii – a co za tym idzie także pieniędzy. Na ogrzanie zwykłymi kaloryferami zużywa się o wiele więcej paliwa, gdyż jedna niewielka powierzchnia grzewcza musi grzać całe pomieszczenie. 

  • Brak kaloryfera – nie tylko psują one estetykę, ale też niepotrzebnie zajmują miejsce. Ogrzewanie podłogowe ułatwia aranżację pomieszczeń. 

Przy dobrze ocieplonym domu, koszty ogrzewania mogą być o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych technik. Dzięki temu zwróci się koszt instalacji.

Jaki kocioł wybrać? 

Ogrzewanie podłogowe może być łączone z różnymi kotłami, na przykład gazowymi, olejowymi lub na paliwa stałe. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest piec na paliwa stałe, generuje on najmniejsze koszty. Należy jednak pamiętać, że klasyczne piece węglowe są nieekologiczne. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ekogroszku lub pelletu. Kotłownie tego typu są niemal całkowicie bezobsługowe, a podczas spalania nie wydziela się tyle gazów cieplarnianych, ile w przypadku kotłów na zwykły węgiel i drewno. Obecnie polski rząd wspiera ekologiczne kotłownie i można zdobyć dofinansowanie na zakup pieca na pellet. 

Opracowanie artykułu:

Thermak Marcin Kałędkiewicz

ul. Zbychowska 43, 84-230 Rumia pomorskie
e-mail
www
telefon