W większości budynków użyteczności publicznej, znajdują się drzwi przeciwpożarowe w tym drewniane. Ich rolą jest przede wszystkim usprawnienie ewakuacji, w razie ewentualnego zagrożenia pożarowego. Produkt zabezpiecza drogi ewakuacyjne przed rozprzestrzenianiem ognia w określonym czasie. Takie rozwiązanie pozwala na uratowanie ludzi oraz mienia i ugaszenie pożaru. Konieczność zastosowania rozwiązań pożarowych regulują Warunki Techniczne, które zostały sformułowane w ramach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2012 określające wymagane klasy ogniowe budynku.

Czym właściwie są drzwi drewniane przeciwpożarowe?

Drzwi drewniane przeciwpożarowe to specjalna konstrukcja skrzydła drzwiowego i ościeżnicy, wykonana z różnych materiałów drewnopochodnych oraz wełny mineralnej, które w połączeniu z odpowiednim wyposażeniem (zawiasy, zamki, klamki, uszczelki oraz samozamykacz) tworzą produkt cechujący się przede wszystkim wytrzymałością na działanie ognia i wysokich temperatur. Nadrzędnym zadaniem tych drzwi jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się ognia przez określony czas. Jeśli wyposażymy drzwi drewnianych przeciwpożarowe w dodatkowe uszczelki w tym opadające pod skrzydłem drzwiowym, mogą wówczas posiadać dodatkowy parametr zwany dymoszczelnością.

Rolą drzwi drewnianych przeciwpożarowych jest zatem ochrona osób, które znajdują się w budynku, jak i samego mienia między innymi poprzez zabezpieczenie dróg ewakuacyjnych. Najważniejsze przymioty, opisujące dobrej jakości drzwi przeciwpożarowe to: określona szczelność i izolacyjność ogniowa (EI), wytrzymałość oraz trwałość.

Drzwi drewniane przeciwpożarowe powinny posiadać odpowiednie dokumenty w tym certyfikaty oraz deklaracje. Producent zobowiązany jest do przeprowadzenia cyklicznych badań oraz audytów drzwi przez uprawnione instytuty.

Zastosowanie drzwi drewnianych przeciwpożarowych

Drzwi drewniane przeciwpożarowe montowane są przede wszystkim w większości budynków użyteczności publicznej. Są to takie miejsca, jak: hotele, biura, szpitale, kina, dworce, szkoły czy galerie handlowe. Budynki tego typu muszą spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Zdarza się, że drzwi przeciwpożarowe montuje się także w domach jednorodzinnych.

Wysokiej jakości drzwi drewniane przeciwpożarowe produkuje i oferuje firma Wostol Sp. z o.o., z siedzibą w Luboniu.