Ewentualność pojawienia się pożaru jest dla ludzi znajdujących się w budynku jednym największych możliwych zagrożeń. Kluczem do przeprowadzenia ewakuacji obiektu staje się zapewnienie użytkownikom jak największej ilości czasu. Nowoczesne systemy przeciwpożarowe składają się z wielu zależnych od siebie elementów i urządzeń. Bardzo istotną funkcję w całym systemie pełnią specjalistycznie zaprojektowane drzwi. Co warto wiedzieć o ich odmianie płaszczowej?

Jak zbudowane są przeciwpożarowe drzwi płaszczowe?


Głównym zadaniem drzwi tego typu jest stworzenie bariery, która pozwoli znacząco zredukować szybkość rozprzestrzeniania się ognia. Dlatego też pod względem konstrukcyjnym różnią się one od swoich standardowych odpowiedników. Przeciwpożarowe drzwi płaszczowe produkowane są z blach stalowych o grubości 0,8 mm. Dotyczy to zarówno ościeżnicy, jak i ramy. Rozwiązanie to zapewnia doskonałą wytrzymałość na oddziaływanie skrajnie wysokich temperatur. Dodatkowo drzwi wypełniane są ultranowoczesnymi materiałami ognioodpornymi. I choć nie oznacza to, że przy sprzyjających warunkach ogień nie poradzi sobie z taką przeszkodą, to można mieć pewność, iż cały proces potrwa dłużej.

Niezwykle istotnym elementem drzwi płaszczowych jest również rodzaj i ilość zastosowanych uszczelek. Pozwalają one w zasadzie zapomnieć o możliwości przedostania się trującego dymu do sąsiednich pomieszczeń poprzez szczeliny montażowe. To ważny czynnik, gdyż podczas pożaru najbardziej bywa właśnie dym zawierający m.in. tlenek węgla, a nie – jak powszechnie się uważa – sam ogień. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Co z estetyką drzwi przeciwpożarowych?


Oczywiście wykorzystanie drzwi przeciwpożarowych kojarzy się przede wszystkim z różnego rodzaju zakładami przemysłowymi. Tutaj estetyka nie odgrywa specjalnie istotnej roli, co nie oznacza, że stolarka tego typu nie może być przyjemna dla oka. W podstawowej powierzchnia drzwi płaszczowych malowana jest proszkowo, a klienci mają do swojej dyspozycji wszystkie kolory z palety RAL. Najbardziej wymagający odbiorcy mogą zdecydować się także blachy imitujące drewno. Drzwi takie idealnie sprawdzą się przede wszystkim w biurowcach oraz innych obiektach użyteczności publicznej.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Unimont Plus, bardzo interesująco prezentuje się również opcja zastosowania elementów szklanych, które nie tylko podnoszą właściwości estetyczne, ale także umożliwiają wizualną kontrolę danego pomieszczenia bez konieczności otwierania drzwi. Komponenty wykonuje się ze szkła odpornego na działanie wysokich temperatur. Nie trzeba się zatem obawiać, iż przeszklenie przyczyni się do osłabienia całej konstrukcji. Drzwi płaszczowe produkowane są głównie na indywidualne zamówienie, choć na rynku można znaleźć pokaźną grupę asortymentu gotowego. O jakości świadczy w tym przypadku odporność ogniowa określana klasami EI30, EI60 oraz EI120.