Do przeprowadzenia niektórych prac na wysokości montaż rusztowania jest nieuzasadniony, natomiast tradycyjna drabina nie spełnia swojego zadania. W takiej sytuacji nieocenioną pomocą są teleskopowe podnośniki koszowe. Ich mobilne ramię o znacznym zasięgu roboczym umożliwia sprawne wykonanie między innymi napraw czy robót porządkowych. Ze względu na różnorodność modeli, warto scharakteryzować typ zlecenia przy ich wynajmie.

Budowa i działanie

Tego rodzaju maszyny z reguły umieszczane są na podwoziu samochodu ciężarowego i zalicza się je do urządzeń samojezdnych. Dzięki temu bez problemu mogą dotrzeć na miejsce wykonywanego zlecenia. Najważniejszym elementem konstrukcji takich podnośników koszowych jest jednak ramię, które wyglądem przypomina właśnie teleskop. Jego poszczególne segmenty płynnie wysuwają się jeden z drugiego, powiększając tym samym zasięg transportu zamocowanego na końcu podestu – kosza. Odbywa się to za pomocą siłownika hydraulicznego wraz z linami lub łańcuchami. Sterowanie urządzenia jest możliwe za pomocą pulpitu umiejscowionego ka podstawie bądź w niektórych przypadkach w koszu. Obsługą może zająć się wyłącznie wykwalifikowany i uprawniony do tego operator.

Zasięg roboczy ramienia

Ze względu na budowę wysięgnika można podzielić zwyżki na teleskopowe proste oraz teleskopowe przegubowe. Pierwsze charakteryzuje fakt, że ramię wysuwa się wyłącznie prosto, dlatego podwozie musi być ustawione blisko miejsca docelowego. Drugie zaś są pod tym względem o wiele bardziej elastyczne, ponieważ łamane ramię pozwala na większą manewrowość. Oferta podnośników koszowych jest niezwykle rozbudowana pod kątem zasięgu roboczego ramienia. Ich wysięg może dochodzić nawet do 43 metrów. Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem tego parametru zmniejsza się udźwig urządzenia. Stąd też podczas wynajmu zwyżki, na przykład w firmie Usług Dźwigowych Paweł Szmurło, warto doprecyzować, do jakich prac będzie wykorzystywana.

Zróżnicowany napęd

Wśród podnośników teleskopowych można wyróżnić ich dwa rodzaje pod względem zasilania. Najbardziej popularne są modele wyposażone w silnik spalinowy, jednakże ich ograniczeniem jest to, że mogą być stosowane wyłącznie na zewnątrz ze względu na emisję spalin. Takie rozwiązanie zapewnia im efektywne działanie przez wiele godzin i to nawet w trudnych warunkach. Z reguły są pomocne przy pracach związanych między innymi z pielęgnacją zieleni, odnawianiem elewacji, montażem banerów oraz dekorowaniem miast na święta. Ich przeciwieństwo stanowią podnośniki elektryczne, w których źródło zasilania to akumulatory. W związku z tym nadają się do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, chociażby halach, magazynach przy konieczności przeprowadzenia napraw na dużych wysokościach.