Posiadając domek z ogródkiem, warto umieścić na nim również mini chodniczki lub też podjazdy stworzone z kostki brukowej, która wygląda naprawdę bardzo estetycznie jak również i można wybrać jej różne rodzaje. Oczywiście kostka brukowa to również materiał, który coraz częściej w bardzo skuteczny sposób zastępuje starodawne i mniej atrakcyjne chodniki wykonane z asfaltu. Poniżej opisujemy charakterystykę tego elementu.

W jakich miejscach można ułożyć kostkę brukową?

Kostka brukowa występuje w różnych formach oraz posiada ogromne możliwości, jeśli chodzi o miejsca, w których możemy ją ułożyć. Wśród najbardziej typowych miejsc, które dzięki kostce brukowej zyskają bardzo atrakcyjny i estetyczny oraz funkcjonalny wygląd wyróżnić możemy między innymi:

  • Parkingi
  • Chodniki, aleje i ulice
  • Podjazdy
  • Tarasy
  • Schody
  • Ogrody.

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Najpopularniejszymi rodzajami kostki brukowej, która jest aktualnie dostępna na naszym rynku są:

  • Kostka betonowa - Jest to najpowszechniej stosowany rodzaj kostki brukowej spotykany przez nas na co dzień.
  •  Kostka ceramiczna - Jest to kostka brukowa, która powstaje z materiałów ceramicznych takich jak cegła klinkierowa.
  •  Kostka z kamienia naturalnego - Są to różnego rodzaju kostki brukowe, które powstają z kamieni naturalnych takich jak na przykład granit.
  •  Kostka z kamieni polnych - Ten typ kostki brukowej możemy spotkać obecnie głównie przy okazji wycieczek w jakieś starodawne, historyczne miejsca takie jak na przykład zamki.

W jaki sposób układa się kostkę brukową?

Ułożenie kostki brukowej zacząć należy przede wszystkim od zerwania starej warstwy nawierzchni oraz przygotowania i wyrównania podłoża. Następnie należy wykonać podbudowę (z kruszyw naturalnych) i podsypkę, by ostatecznie przejść do ułożenia bruku na tym podłożu.

O czym należy pamiętać zatrudniając brukarza?

Przy wyborze brukarza musimy zwrócić na kilka ważnych aspektów takich jak na przykład doświadczenie, posiadanie odpowiedniego sprzętu do wykonywania prac brukarskich czy opinie klientów. Nie możemy również zapominać o podpisaniu umowy z wykonawcą, dzięki której będziemy nie tylko mieli czarno na białym opisany cały zakres oraz koszty związane z pracą brukarza, ale również i uzyskamy gwarancję bezpieczeństwa na wypadek pojawienia się jakichkolwiek roszczeń (na przykład na skutek nie wywiązywania się z zapisów umowy przez firmę), których nie moglibyśmy dochodzić bez umowy. Wysokiej jakości usługi z zakresu prac brukarskich zapewnić może państwu firma Żuk-Bruk z Grabiny w województwie lubuskim.