Hydrogeologia jest nauką zajmującą się sprawdzaniem wód gruntowych, będących źródłem wody pitnej. Geolodzy badają jej właściwości fizyczne oraz chemiczne, określając warunki użytkowania. Ustalają czy może ona być wykorzystywana do zaopatrywania gospodarki. Dziedzina zajmuje się również poszukiwaniem i obliczaniem jej zasobów, odwodnianiem kopalń i wykopów budowlanych i szacowaniem podatności na zanieczyszczenia.

Czym zajmuje się hydrogeologia?

Hydrogeologia jest dziedziną zajmującą się wodami podziemnymi, czyli ich badaniem. Dzięki nauce można lub nie, wykorzystywać je w gospodarce. Nauka pozwala uniknąć spożywania płynu szkodliwego dla zdrowia. Dostarcza wiele cennych informacji na temat składu fizycznego i chemicznego wody. Firma zajmująca się hydrogeologią jak np. Geoleh Pracownia projektów i realizacji inwestycji geologicznych, ekologicznych i górniczych w ramach oferty wykonuj, m.in.: wiercenia hydrogeologiczne, piezometry, dokumentacje hydrogeologiczne, operaty wodnoprawne, projekty robót geologicznych, analizy wydajności ujęć wody, opinie hydrogeologiczne, oceny warunków wodnych, pobór prób gruntu oraz wód gruntowych. Realizuje wszelkiego rodzaju działania w zakresie hydrogeologii.

Kiedy wykonać pobór prób gruntu i wód gruntowych?

Budowa studni wymaga sprawdzenia zasobów i jakości wód gruntowych. Wykonanie hydrogeologii pozwala na korzystanie ze źródła przez gospodarstwo domowe oraz rolnicze. Geolog zajmie się badaniem i przygotuje stosowną dokumentację, dopiero wówczas można wykonywać odwierty. Opinie i ekspertyzy są niezbędne dla zdrowia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że woda pobierana z gruntu, może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia. Podziemne zasoby mają kontakt opadami, roztopami, ściekami, dopływami przemysłowymi i spływami z pobliskich terenów. Po badaniu może się okazać, że nie będzie możliwości korzystania ze studni, ze względu na szkodliwość płynu życiodajnego, ponieważ substancje w nim zawarte są szkodliwe, a wręcz niebezpieczne dla organizmu.