We współczesnym budownictwie, głównie ze względów ekonomicznych oraz wzrastającej świadomości społecznej, dotyczącej ochrony środowiska, ogromną wagę przykłada się do spraw bezpośrednio związanych z właściwą termoizolacją obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem tych mieszkalnych. Szczególnie duże niebezpieczeństwo utraty strat energii stanowią mostki cieplne. Czym jest to zjawisko i do czego tak naprawdę może się przyczynić?

Mostki cieplne – co to?

Mostki cieplne, nazywane także mostkami termicznymi to zjawisko polegające na tym, że jednolity opór cieplny zostaje znacznie zmniejszony poprzez całkowite lub częściowe przebicie obudowy budynku przez materiały o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, zmianę grubości warstw materiałów oraz zmianę między wewnętrznymi i zewnętrznymi powierzchniami przegród, która występuje w połączeniach ścian, sufitów i podłóg. Bardzo ogólnie rzecz ujmując, największe prawdopodobieństwo wystąpienia mostka termicznego jest tam, gdzie spotykają się dwa materiały o różnym współczynniku termoizolacyjnym. Choć całkowite wyeliminowanie zjawiska mostka cieplnego, ze względu na obowiązujące prawa fizyki jest niemożliwe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych, można znacząco je ograniczyć. O czym konkretnie mowa?

Współcześnie stosuje się wełny mineralne, styropiany, kauczuk syntetyczny oraz specjalistyczne maty termiczne. Z ich ofertą można bezpośrednio zderzyć się w najlepszych hurtowniach budowlanych, do których zdecydowanie należy firma Inbud, która dzięki doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze pracowniczej jest w stanie sprostać oczekiwaniom wszystkich nawet najbardziej wymagających klientów. Czy zatem niewłaściwa termoizolacja może nieść ze sobą poważne konsekwencje?

Mostek termiczny – do czego może doprowadzić?

Pierwszym i zasadniczym aspektem, do którego przyczynia się źle zamontowana lub stworzona z materiałów niskiej jakości termoizolacja, jest oczywiście wymiar finansowy. Właściciele domów muszą wtedy liczyć się ze znacznie zwiększonymi rachunkami za zużycie energii cieplnej. Mostki termiczne przyczyniają się także do powstawania tzw. punktu rosy, czyli miejsca, w którym wytrąca się skroplina. Nie tylko powoduje to nieatrakcyjne zacieki na powierzchni ścian, ale także przyczynia się do wzrostu poziomu wilgoci we wszystkich pomieszczeniach. Czym grozi nadmiar wilgoci? To najprostsza droga do tego, aby w domu bardzo szybko zaczęły rozwijać się pleśnie i grzyby, których niektóre gatunki mają naukowo udowodnione działanie szkodliwe dla zdrowia, a także silne właściwości powodujące różnego rodzaju alergie.

Warto również wspomnieć o tym, że w mieszkaniu panuje wtedy charakterystyczny i często trudny do zniesienia zapach. Budowa domu to skomplikowany proces. Należy sobie uświadomić, że są materiały, na których rzeczywiście można oszczędzić, ale są też takie, na których absolutnie nie powinno się tego robić. Chodzi oczywiście o wełnę mineralną i płyty polistyrenowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących rodzaju termoizolacji, zawsze można udać się do hurtowni w celu uzyskania pomocy. Wiele najlepszych firm posiada obecnie możliwość kontaktu drogą on-line.