Czym jest niwelacja terenu?

Materiał partnera
2019-05-23

Niwelacja terenu to jeden z pierwszych etapów prawie każdej inwestycji budowlanej związanej ze wznoszeniem obiektów gospodarczych, przemysłowych, komercyjnych, publicznych, mieszkalnych, a także liniowych – energetycznych oraz drogowych. W uproszczeniu jest to nic innego, jak wyprofilowanie danej działki do jednego poziomu, co często wiąże się z wywozem ziemi, jej wymianą, czy utwardzaniem gruntu kruszywami.

Przygotowanie do niwelacji terenu?

Przed procesem niwelacji terenu bardzo często – w przypadku obiektów o dużej liczbie kondygnacji (np. biurowce), specjalnym zastosowaniu (rurociągi i kanalizacje urbanistyczne), czy dużych obciążeniach statycznych (duże budynki), a także dynamicznych (drogi i kolej) – należy wykonać szczegółowe analizy geotechniczne, hydrogeologiczne, geomorfologiczne, czy też środowiskowe. Dopiero to da podstawę do działań geodezyjnych i projektowych, na których podstawie zostanie przeprowadzone profilowanie działki. Wbrew pozorom nie jest to zatem procedura łatwa. Po jej przejściu i uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, przechodzi się do działań usuwania z terenu większych kamieni, krzaków, starych konarów drzew, czy pozostałości po starej infrastrukturze, np. uzbrojenia terenu.

Niwelacja terenu – proces właściwy

Proces właściwy niwelacji terenu w zależności do inwestycji może być bardziej lub mniej złożony. W przypadku np. drogownictwa, ważnymi etapami jest wymiana gruntu, czy jego zagęszczenie, a czasem nawet osuszanie. Istotne może być również utwardzenie różnego rodzaju kruszywami, które najczęściej stanowią jednak jedną z warstw, która zostanie przysypana piaskiem. Mniejsze inwestycje, to zaś głównie zadanie dla spychaczy, czy koparko-ładowarek, a także dla techników, którzy tworzą obliczenia bilansu przywozu i wywozu ziemi. Dzięki nowoczesnym technologiom, łatwa zaś dzisiaj określić, czy określony teren został wyprofilowany zgodnie z projektem. Przy obszernych inwestycjach wykorzystuje się do tego nawet zdjęcia lotnicze!

Optymalizacja czasu inwestycji z pomocą ZOLBUD

Jedną z firm zajmujących się niwelacją terenu, jest przedsiębiorstwo ZOLBUD. To ono dzięki nowoczesnym metodologiom dziedzinowym, a także wykorzystywaniem innowacyjnego sprzętu oraz wiedzy doświadczonych pracowników, jest w stanie przeprowadzić profilowanie działki w krótkim czasie, optymalizując dzięki temu budżet inwestycji. Firma zajmuje się także rozbiórkami obiektów, tworzeniem nasypów, formowaniem skarp, korytowaniem, czy też innymi pracami ziemnymi. Dodatkowo ZOLBUD ma duże doświadczenie w rozwożeniu materiałów budowlanych na place małych, średnich i dużych inwestycji.

Opracowanie artykułu:

Łukasz Sosnowski Zolbud

88-210 Byczyna-Kolonia 25 kujawsko-pomorskie
e-mail
telefon