Świeże powietrze w domu równa się lepsze zdrowie, większa wydajność i efektywność wykonywania jakichkolwiek prac, brak wielu bakterii, czy mniejsza ilość dwutlenku węgla. Warto otwierać okna w domu, tym bardziej latem, gdy jest gorąco, a powietrze zazwyczaj stoi. Zimą jednak jakkolwiek gorąco i duszno by nie było, nie otworzymy okna. Znacząco wychłodziłoby to mieszkanie, za którego ogrzewanie przecież płacimy.

Rozwiązaniem jest rekuperator

Zarówno latem, jak i zimą rekuperator jest najlepszym systemem wentylacji. Jednak przed podaniem jego zalet, należy wyjaśnić, w jaki sposób rekuperator w ogóle działa. Zadaniem rekuperatora jest wymiana powietrza, jakie znajduje się w pomieszczeniach domu, z powietrzem z zewnątrz budynku. Firma Irmar opisuje rekuperację, jako wentylację mechaniczną, z odzyskaniem ciepła. Przekładając na prostszy język, rekuperacja polega na wymianie powietrza z pomieszczeń budynku, z powietrzem z zewnątrz budynku. Cały proces zachodzi dzięki tak zwanemu rekuperatorowi. Zasysa on powietrze z obu wyżej wymienionych miejsc, naraz. Z pomieszczeń wciąga ciepłe, zanieczyszczone powietrze, i tłoczy je na zewnątrz domu. W tym samym czasie pozyskiwane zimne powietrze z zewnątrz, tłoczy do jego wnętrza. W międzyczasie w rekuperatorze zachodzi wymiana ciepła, między oboma strumieniami powietrza. Ciepłe, ale zużyte, wilgotne i pełne zanieczyszczeń powietrze, wciągane przez anemostaty (okrągłe kratki w suficie i ścianach) zostawia swoje ciepło w wymienniku ciepła, które pobiera zimne, ale czyste powietrze. Konstrukcja rekuperatora nie pozwala na wymieszanie się powietrza zużytego, ze świeżym. Wymiana ciepła w przesyłanym powietrzu, nie wpływa na jego jakość. Dodatkowo filtry rekuperatora, pilnują aby powietrze, jakie dostaje się do domu, było czyste. Nie przepuszcza on spalin, czy dymu z kominów.

Wady i zalety rekuperacji

Bez wątpienia łatwiej jest wymienić zalety rekuperatora oraz samej rekuperacji, dlatego właśnie od tego zaczniemy. Pierwszą zaletą jest świeże powietrze, jakie wtłaczane jest regularnie do naszego domu. Poza wtłoczeniem do pomieszczeń czystego powietrza z domu, rekuperator wysysa z niego stare, zepsute powietrze. Różnica między tym sposobem, a wentylacją grawitacyjną jest taka, że wymiana powietrza nie powoduje zmieszania się obu strumieni w rekuperatorze. Tak więc powietrze, które do nas dochodzi, jest zdrowsze. Wszystko dzięki filtrom, które zatrzymują kurz oraz zanieczyszczenia i roztocza, jakie w nim bytują. Drugą zaletą jest fakt, iż nie trzeba otwierać okien, a rekuperator nie pozwala wszelkim owadom wlatywać do domu. Jest to druga zaleta tego rozwiązanie, a jest ich o wiele więcej.