Remediacja ma za zadanie przywrócić przyrodzie równowagę zaburzoną przez ludzi. Polega ona na zniwelowaniu substancji, które zagrażają środowisku lub ograniczeniu rozprzestrzeniania się ich. W polskim prawie znajdziemy ustawę i rozporządzenie, które wspominają szczegółowo o jej warunkach. Warto w tym miejscu podkreślić, że remediacją terenów zajmują się specjaliści z przedsiębiorstwa Atom.
Jeszcze więcej przepisów
Wymieniona wyżej ustawa wdraża dyrektywę 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 roku oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z 2016 roku ujednolicające sposób prowadzenia oceny zanieczyszczeń powierzchni ziemi. Nowy podział gruntów, dokładne wyznaczenie metody poboru próbek gleby do badań oraz etapy identyfikacji terenów zanieczyszczonych wpłynęły pozytywnie na jakość usług środowiskowych. Zajmują się tym specjaliści z firmy Atom, którzy podkreślają:
Nasze działania mają na celu przywracanie wartości użytkowych gleby i wód gruntowych. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie optymalnego stanu terenów, na których do tej pory znajdowały się między innymi stocznie czy też staje paliwowe. Przeprowadzamy również konsultacje z zakresu ochrony środowiska, które umożliwiają szerzenie świadomości wśród przedsiębiorców i zapobieganie wielu destrukcyjnym działaniom.
Specjaliści z Gdańska oferują wysoki poziom świadczonych usług i mogą poszczycić się licznymi uprawnieniami oraz rekomendacjami od zadowolonych klientów.
Czy remediacja jest obowiązkowa?
Odpowiedź brzmi nie, ale każdy włodarz terenu jest zobligowany do oczyszczenia zanieczyszczonego gruntu. W praktyce oznacza to tyle, że np. jeśli kupiliśmy działkę, na której stwierdzono historyczne zanieczyszczenie powierzchni ziemi, to naszym obowiązkiem jest przeprowadzenie remediacji, czyli profesjonalnych robót inżynierskich. Możemy tego uniknąć pod warunkiem, że wskażemy sprawcę zanieczyszczenia lub w niektórych przypadkach, określonych w ustawie, możemy zostać zwolnieni z tego zadania, które przejmie regionalny dyrektor ochrony środowiska. Szczegółowy plan prac również musi zostać zatwierdzony przez powyższy podmiot.
Metody remediacji
Do podstawowych metod przeprowadzania remediacji należą: fizyczne, termiczne, chemiczne, elektrochemiczne oraz biologiczne. Warto wspomnieć również o podziale remediacji wody i gruntu ze względu na miejsce prowadzenia jej:
in situ – stosuje się ją w miejscu występowania zanieczyszczenia, więc rekultywacja ziemi bądź oczyszczanie wody następuje bez konieczności wydobywania ich;
on-site – również odbywa się na terenie wystąpienia skażenia, jednak zanieczyszczony grunt, bądź woda musi zostać wydobyta na powierzchnię, a potem wraca na miejsce;
ex situ – materiał przed rekultywacją jest wybierany i transportowany poza teren występowania zanieczyszczenia wody lub gleby.
Profesjonalna oferta remediacji
Profesjonaliści dobierają metodę remediacji do rodzaju zanieczyszczeń występujących na danym terenie, z uwzględnieniem możliwości technicznych oraz ekonomicznych wykonania prac. Na terenach budowy najczęściej spotyka się metale ciężkie, ropę naftową i produkty jej rafinacji, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA, węglowodory chlorowane, fenole – pochodne benzenu oraz pestycydy. Kompleksowe działania specjalistów pozwolą na walkę z nimi i obejmują m.in. przygotowanie projektu planu remediacji, sporządzanie analiz ryzyka, nadzór postępowania administracyjnego, wykonanie usług z zakresu remediacji, bioremediację wód podziemnych oraz gruntu, oczyszczanie stawów i jezior, odwadnianie osadów, oczyszczanie wód podziemnych z ładunku zanieczyszczeń chemicznych, nadzór nad pracami remediacyjnymi, monitoring i kontrola efektu ekologicznego, badania powykonawcze, raporty częściowe oraz końcowe z prowadzonych prac.