Wyłącznik różnicowoprądowy dość często określany jest jako „różnicówka”. Urządzenie to stanowi jedno z najbardziej znanych, a jednocześnie najskuteczniejszych środków dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej, które stosowane są domowych instalacjach elektrycznych. Czym dokładnie jest wspomniany wyłącznik i jaka jest zasada jego działania?

Wyłącznik różnicowoprądowy – co to takiego?

Niemalże każda nowa instalacja elektryczna wyposażona jest w wyłącznik różnicowoprądowy, a wymóg jego zainstalowania narzuca Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Poza tym o konieczności stosowania tego urządzenia informują Polskie Normy. Wyłączniki różnicowoprądowe można spotkać w dwóch wersjach. Pierwsza to wyłączniki z wbudowanym zabezpieczeniem nadprądowym – RCBO, a drugie to wyłączniki bez zabezpieczenia nadprądowego – RCCB. W Polsce w instalacjach elektrycznych częściej stosuje się to drugie rozwiązanie, a w odpowiednie urządzenie możemy się zaopatrzyć w Hurtowni elektrycznej Elwra z Wrocławia.

Wyłącznik różnicowoprądowy to urządzenie mające na celu zabezpieczyć użytkowników instalacji elektrycznej przed porażeniem prądem elektrycznym w przypadku pośredniego lub bezpośredniego dotyku. Możliwe jest to dzięki samoczynnemu wyłączeniu zasilania w chwili upłynięcia prądu do ochronnego przewodu lub do ziemi. Należy jednak zaznaczyć, że urządzenie zadziała, jeśli przekroczona zostanie wartość prądu różnicowego. Podczas przepływu prądu przez ludzki organizm przy dotyku bezpośrednim lub pośrednim, może dojść do realnego zagrożenia zdrowia lub życia. Dodatkowe zagrożenie stanowi wydzielenie się ciepła, które pochodzi ze zmian energii elektrycznej na cieplną, do czego często dochodzi w wyniku wystąpienia prądów wpływowych płynących do ochronnego przewodu. Przyczyną takiej sytuacji może być uszkodzenie izolacji żył przewodu.

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Wyłącznik różnicowoprądowy jest odpowiedzialny na kontrolowanie sumy prądów, które płyną w obwodzie. Cały proces związany jest z porównywaniem prądów dopływających i powracających. Elementem kontrolnym w wyłączniku jest przekładnik Ferrantiego. W trakcie normalnej pracy instalacji suma geometryczna prądów, które płyną przez przekładnik, wynosi 0, a w jego wtórnym uzwojeniu nie indukuje się napięcie. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia izolacji chronionego urządzenia, a także upływu prądu do ziemi, wtedy suma prądów płynących przez element nie będzie równa zeru, a we wtórnym uzwojeniu przekładnika dojdzie do indukowania się napięcia. Pod wpływem wytworzonego napięcia prąd może spowodować otwarcie przekaźnika, który zwalnia zamek wyłącznika w sposób mechaniczny i otwiera główne styki, czym odłącza zasilanie uszkodzonego odbiornika. Należy dodać, że przekaźnik zwykle jest spolaryzowany magnesem.