Dobrze dobrane komponenty instalacji w budynkach przemysłowych zapewniają wysoką wydajność w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji przy jednoczesnym zmniejszeniu ponoszonych kosztów energii elektrycznej. Kompleksowa integracja systemów to korzyść zarówno dla firmy, jak i dla środowiska naturalnego. Poznaj najważniejsze zalety systemów HVAC oraz dowiedz się, jakie instalacje mogą wchodzić w ich zakres.

Dlaczego warto zainwestować w zintegrowane systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania?

Systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania mają ogromny wpływ nie tylko na warunki pracy, ale bywają także niezbędnymi komponentami w samym procesie produkcji. Utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury jest konieczne w wielu gałęziach przemysłu, np. w zakładach zajmujących się przetwórstwem żywnościowym czy chemicznym. Podobnie duży wpływ ma sprawna wentylacja czy system grzewczy.

Niestety każdy z tych systemów zużywa ogromne ilości energii elektrycznej, co dla przedsiębiorców jest znacznym obciążeniem finansowym. Utrudniona jest także konserwacja tego typu instalacji oraz ich regularne serwisowanie. Inwestycja w infrastrukturę HVAC, która łączy w sobie wszystkie trzy moduły, może być więc bardzo opłacalnym rozwiązaniem.

Jakie warunki należy spełnić, aby system HVAC działał poprawnie?

Do właściwego działania zintegrowanego systemu urządzeń w obiektach przemysłowych potrzebne są regularne przeglądy i prace konserwacyjne. Wynika to z tego, ze nawet drobna usterka jednego z urządzeń może sprawić, że pozostałe składniki systemu HVAC będą wykazywały o wiele niższą wydajność. Prac konserwacyjnych i serwisowych nie można więc odkładać na później.

Agregat chłodniczy, pompy, systemy rozprowadzające powietrze oraz układy sterowania optymalizują skuteczność, trwałość oraz efektywność systemu, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. W systemach HVAC niezwykle ważną rolę odgrywają regularne przeglądy, naprawy oraz odpowiedni serwis. Nie czekajmy, aż któraś część się zepsuje, gdyż wiąże się to z ryzkiem nieplanowanych wyłączeń oraz awarii.

- wyjaśniają eksperci z firmy Izoserwis, która specjalizuje się w wykonawstwie zintegrowanych systemów wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, a także w izolacjach instalacji, które stanowią części składowe systemów HVAC.

Jak działa zintegrowany system urządzeń dla branży przemysłowej?

Pod pojęciem HVAC kryje się rozwinięcie wiążące w sobie rozwiązania z zakresu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, ale nie tylko. Nowoczesne systemy HVAC mogą obejmować także izolacje cieplne i zimnochronne w wymienionych systemach oraz izolacje przeciwpożarowe przewodów wentylacyjnych. Eksperci twierdzą, że omawiane systemy są odpowiedzialne za ponad 50% energii zużywanej w budynkach. Warunkiem takiego działania jest jednak odpowiedni projekt i właściwe wykonanie wyżej wymienionych instalacji.

HVAC działa jak system naczyń połączonych, w  którym poszczególne instalacje współpracują ze sobą tak, aby osiągnąć jak najwyższą efektywność przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów energetycznych. W nowoczesnych zakładach produkcyjnych innowacyjne rozwiązania w zakresie współdziałania newralgicznych instalacji są wdrażane już na etapie projektowania infrastruktury. Możliwa jest jednak także modernizacja, dzięki której przedsiębiorstwa mogą poczynić znaczne oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej. Systemy HVAC nie tylko optymalizują zużycie prądu, ale też doskonale współpracują z instalacjami bazującymi na odnawialnych źródłach energii.

Komu zlecić projekt i montaż?

Projekt oraz montaż systemu HVAC koniecznie należy zlecić firmie o ugruntowanej pozycji na rynku. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie systemy będą ze sobą idealnie współdziałać, wpływając pozytywnie na wydajność energetyczną budynku. Specjaliści z firmy Izoserwis wykonują systemy HVAC, na które składają się również izolacje cieplne i zimnochronne instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i grzewczych, a także wody zimnej i ciepłej wody użytkowej.

Ponadto systemy obejmują izolacje przeciwogniowe przewodów wentylacyjnych i przejść instalacji przez granice stref przeciwpożarowych. W zakres zintegrowanych systemów wchodzą także izolacje przeciwkondesacyjne, akustyczne, przeciwogniowe kanałów wentylacyjnych, a także izolacje instalacji grzewczych oraz sanitarnych. Tak skonstruowana infrastruktura przemysłowa pozwoli na optymalne wykorzystanie wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania z jednoczesnym ograniczeniem kosztów zużycia energii.