Konstrukcja dachowa, którą większość ludzi kojarzy raczej pod nazwą więźby, jest drugim po fundamentach najważniejszym elementem domu jednorodzinnego. Ogromne obciążenia, jakim poddawana jest każdego dnia sprawiają, iż wiele uwagi poświęcić trzeba odpowiedniemu dobraniu materiałów wykorzystywanych do jej budowy. Jakie zatem czynniki bezpośrednio decydują o parametrach drewna i gdzie szukać najlepszych dostawców?

Jak zabezpiecza się drewno konstrukcyjne?


Oczywiście bardzo łatwo byłoby stwierdzić, iż drewno przeznaczone na więźbę dachową powinno charakteryzować się najwyższą możliwą do uzyskania jakością i na tym poprzestać. Niemniej jednak warto skupić się na aspektach, które o niej decydują. Zdecydowanie największym zagrożeniem dla drewna konstrukcyjnego jest wpływ warunków środowiskowych, w tym przede wszystkim wilgoci. Woda przyczynia się nie tylko do znacznie szybszego procesu degradacji struktury drewnianych elementów, ale sprzyja także rozwojowi różnego rodzaju pleśni oraz grzybów.

Dlatego też poszczególne części składowe takie jak krokwie, murłaty, jętki, miecze czy słupy muszą zostać zabezpieczone odpowiednimi środkami chemicznymi. Uniemożliwią one penetrację wilgoci w głąb drewna, a także wyeliminują prawdopodobieństwo namnażania się wspominanych drobnoustrojów. Co do zasady drewno konstrukcyjne może zostać zaimpregnowane zanurzeniowo oraz ciśnieniowo. Najczęściej spotkać można się z pierwszą technologią, ponieważ stanowi ona najlepszą gwarancję optymalnego stosunku ceny do jakości. Impregnacja ciśnieniowa co prawda zabezpiecza drewno lepiej, aczkolwiek jego cena również odczuwalnie rośnie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z estetyką drewna konstrukcyjnego?


Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w przypadku więźby dachowej jej estetyka odgrywa drugoplanową rolę. W zdecydowanej większości przypadków rzeczywiście tak jest, aczkolwiek wzrost zainteresowania architekturą nowoczesną nieco zmienił ten stan rzeczy. Dlaczego? Otóż dlatego, że bardzo często można spotkać się tutaj z celowo uwidocznionymi elementami drewnianymi, co w szczególności dotyczy krokwi na wysokości okapu. Aby mogły się one prezentować dokładnie tak, jak zakładały to ustalenia projektowe, muszą zostać poddane procesowi heblowania. Pozwoli to uzyskać idealnie gładką powierzchnię, a wszelkie niedoskonałości zostaną usunięte w sposób trwały.

Wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się oferta dotycząca czterostronnie struganego i klejonego drewna KVH C24, które zapewnia absolutnie wyjątkowe rezultaty estetyczne. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż metr sześcienny kosztuje nawet kilka razy więcej niż odpowiednik standardowej jakości. Jak słusznie zauważają specjaliści z firmy Ew-drew, na trwałość drewna konstrukcyjnego ma również wpływ stopień jego wysuszenia. Wilgotność nigdy nie powinna przekraczać 15%, ponieważ w sytuacji, w której drewno będzie wysychało bezpośrednio na połaci, może przyczynić się do wielu problemów, w tym m.in. uszkodzenia montowanych między krokwiami okien dachowych.