Czy wiesz, że koszty ogrzewania nieocieplonego budynku stanowią aż 70% wydatków związanych z jego utrzymaniem? Można śmiało powiedzieć, że przez nieszczelne drzwi, okna i szczeliny w ścianach ucieka nie tylko ciepło, ale i Twoje pieniądze. Na szczęście szybko można to zmienić. Wystarczy, że zainwestujesz w termoizolację. Co sprawdzi się lepiej – wełna mineralna czy styropian?

Zalety termoizolacji ze styropianu

Styropian, czyli spieniony polistyren zna każdy. Ma on postać lekkich, białych i porowatych granulek uformowanych w lekkie płaty. Najważniejszym parametrem wszystkich materiałów dociepleniowych jest ich zdolność do blokowania ucieczki ciepła. Jest to tak zwany współczynnik przenikania ciepła. W przypadku styropianu jest on niski i oscyluje w granicach 0,040 W (mK). Oznacza to, że styropian doskonale sprawdzi się jako termoizolacja. Niektórzy fachowcy twierdzą nawet, że jest on lepszy od wełny mineralnej, której współczynnik przenikania ciepła wynosi ok. 0,045 W (mK), a więc jest nieco wyższy.  

Styropian jest materiałem bezpiecznym dla domowników i osób, które zajmują się jego montażem. Nie wydziela żadnych toksycznych substancji. Jego zaletą jest również dostępność oraz relatywnie niska cena. Ocieplanie domu styropianem jest tańsze niż wykonanie termoizolacji z wełny mineralnej. Jak przyznaje specjalista z firmy remontowo-budowlanej Widzisz – praca ze styropianem jest też łatwiejsza i obarczona mniejszym ryzykiem pojawienia się błędów wykonawczych.

Dlaczego warto zdecydować się na termoizolację z wełny mineralnej?

Wełna mineralna cieszy się trochę mniejszym zainteresowaniem inwestorów niż styropian. Odpowiada za to wyższa cena – zarówno jeśli chodzi o zakup materiałów, jak i koszty robocizny. Wykonanie termoizolacji domu jednorodzinnego to dość drogie przedsięwzięcie. Nie każdy może sobie pozwolić, by przepłacać kilkadziesiąt złotych na metrze.

Czy wełna mineralna jest tego warta? To zależy. Wełna mineralna jest materiałem naturalnym, a więc nie szkodzi ani człowiekowi, ani środowisku. Ponadto surowiec ten pozwala ścianom oddychać, przez co w domach, w których panuje większa wilgotność, nie rozwija się pleśń. Warto podkreślić, że w tym wypadku duże znaczenie ma też sprawna wentylacja. Nie można natomiast odmówić wełnie mineralnej lepszej izolacji akustycznej.

Podsumowując i styropian, i wełna mineralna to bardzo dobry materiał dociepleniowy pod warunkiem, że zdecydujemy się na zakup surowca wysokiej jakości i ze sprawdzonego źródła. Decyzję co do wyboru konkretnego materiału, należy uzależnić od możliwości finansowych inwestora i jego indywidualnych potrzeb. Do montażu termoizolacji wybierzmy zaś doświadczoną ekipę remontowo-budowlaną.