Dachówki pozostają dziś jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych ze względu na swoją trwałość. Niemniej jednak ze względu na przystępną cenę równie wiele osób wybiera blachodachówki. Obydwa produkty są oferowane w wielu różnorodnych wariantach kolorów oraz form. Wybór materiału nie może być jednak wyłącznie kwestią gustu. Ogromną rolę odgrywa sam projekt dachu, czyli jego wielkość, a także nachylenie.

Trwałość poszycia

To podstawowy aspekt, który interesuje niemal wszystkich inwestorów. Nic dziennego, ponieważ płacąc sporo za materiały budowlane, oczekuje się produktów dobrej jakości, które przetrwają bez usterki wiele lat i nie inaczej jest z pokryciami dachowymi. W przypadku klasycznych dachówek ceramicznych lub betonowych można mieć pewność, że inwestuje się w produkt odporny na czynniki atmosferyczne, zmienną temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne spowodowane na przykład gradem. Mówiąc o wytrzymałości drugich, należy mieć na uwadze, że wiele zależy od użytej do ich produkcji jakości mieszanki, a dokładniej proporcji cementu i wody. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku blachodachówek, gdzie ich jakość jest zdeterminowana rodzajem zastosowanej blachy, jej grubości, jak również wysokości przetłoczeń. Niemniej jednak z pewnością można wskazać na nienasiąkliwość. Dobrze zabezpieczone podczas wytwarzania będą także odporne na korozję oraz blaknięcie na skutek promieniowania UV.

Walory wizualne

Dopasowując pokrycie dachowe, warto wziąć pod uwagę również ogólny wygląd budynku. Poszczególne elementy powinny do siebie pasować pod względem stylu architektonicznego. Na szczęście pod tym względem obydwa rozwiązania są dostępne w wielu wariantach. Tak naprawdę produkty mogą być do siebie bardzo podobne, a to za sprawą tego, że za pomocą odpowiedniej posypki blachodachówki mogą imitować nie tylko dachówki ceramiczne, ale również gont czy łupek kamienny. Mogą być matowe lub połyskujące, a także przybierać różne kształty i kolory – od klasycznej czerwieni, poprzez zieleń, granat, aż po szarość i czerń.

W przypadku dachówek ceramicznych klienci mają możliwość wyboru pomiędzy modelami naturalnymi – czerwonymi, żółtawymi a angobowanymi, czyli barwionymi jeszcze przed wypaleniem. Dzięki temu uzyskują odcienie brązu czy też antracytu. Za pomocą glazury zaś uzyskuje się wysoki połysk lub nadaje też takie barwy jak brąz, zieleń bądź czerń. W nieco bardziej ograniczonych wersjach kolorystycznych występują dachówki cementowe, ponieważ podstawowa gama obejmuje grafit, brąz, jak również ceglasty.

Kluczowa więźba

Żadne poszycie dachowe nie będzie wystarczająco solidne, jeżeli nie zostanie położony nacisk na profesjonalny montaż wiązarów. To zadanie najlepiej powierzyć fachowcom, na przykład z firmy Amiko, której siedziba znajduje się w miejscowości Wola Flaszczyna. Drewno przeznaczone na więźbę musi być dobre jakościowo, odpowiednio wilgotne oraz zaimpregnowane. Znaczenie ma również projekt samej konstrukcji, ponieważ to od niego uzależniony jest dobór pokrycia. Ze względu na swoją lekkość blachodachówki poleca się na dachy o niewielkim spadzie i wiązarach rozmieszczonych w dużej odległości od siebie. Sprawdzi się także jako materiał podczas ewentualnego remontu poszycia. Z kolei tradycyjne dachówki charakteryzują się nawet dziesięciokrotnie większym ciężarem, a co za tym idzie, więźba musi być odpowiednio wzmocniona. Polecana jest do połaci charakteryzujących się ponad dwudziestostopniowym kątem nachylenia. Dodatkowo lepiej tłumią hałasy, chociażby odgłosy padającego deszczu.