Czym powinien cechować się dobry geodeta i jakie usługi oferuje?

Materiał partnera
2019-09-27
Źródło: gettyimages

Zazwyczaj geodezja kojarzyć się może między innymi z tworzeniem różnego rodzaju map i przeliczaniem powierzchni ziemi, jednak zakres usług świadczonych przez geodetów jest znacznie szerszy. Każdy kto budował dom wie, że rozpoczynając prace budowlane konieczna jest wizyta tego specjalisty. Tak samo sytuacja wygląda podczas budowy dróg, czy innych obiektów. Czym zatem zajmują się ci fachowcy i jakie dokładnie usługi możemy znaleźć w ich ofercie?

Zawód i cechy dobrego geodety

Profesjonalny geodeta jest osobą ściśle powiązaną z branżą budowlaną. Jest to specjalista odpowiadający między innymi za wszelkie pomiary nieruchomości gruntowych, a także sporządzanie różnego rodzaju map. Praca tego fachowca wymaga przede wszystkim dokładności i posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności.

Geodeci powinni cechować się profesjonalizmem, rzetelnością i dokładnością. Mowa tu głównie o zadaniach takich, jak wykonywanie map, gdzie precyzja i skrupulatność mają bardzo duże znaczenie, bowiem mają przełożenie na poprawność wykonanej mapy. Każdy geodeta powinien bardzo dokładnie znać wszelkie obowiązujące przepisy prawa oraz posiadać dobrej jakości sprzęt geodezyjny, bez którego wykonanie poprawnych pomiarów byłoby wręcz niemożliwe.

Rodzaje usług oferowanych przez firmy geodezyjne

Profesjonalni geodeci mają w swojej ofercie wiele usług, które podzielić można na dwie grupy. Pierwsza grupa to wszelkie usługi, z których mamy obowiązek skorzystać, ponieważ ich wykonanie wymagane jest przez ustanowione prawo, natomiast druga grupa to usługi geodezyjne, które nie są obowiązkowe, ale warto z nich skorzystać dla własnego bezpieczeństwa. Obowiązek skorzystania z usług świadczonych przez geodetów występuje głównie podczas budowy domu.

Jedną z najczęstszych usług oferowanych przez firmy geodezyjne, np. Azymut Biuro Usług Geodezyjno-kartograficznych jest tworzenie różnego rodzaju map. Mogą to być mapy do celów projektowych, mapy do celów prawnych, mapy sytuacyjno-wysokościowe oraz mapy opiniodawcze. Bez względu na to, czy będziemy potrzebować mapę w celach projektowych niezbędną do otrzymania pozwolenia na budowę, czy też mapę podziałową konieczną do wytyczenia na danym terenie mniejszych działek obowiązkowa będzie pomoc geodety. Tworzenie map jest zajęciem odpowiedzialnym, wymagającym skupienia i dokładności podczas dokonywania wszelkich niezbędnych pomiarów.

Geodeci świadczą również kompleksowe usługi powiązane z budową nieruchomości. Mowa tu między innymi o takich zadaniach, jak wytyczenia obiektów i budynków, oraz powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna, której wykonanie jest niezbędne przed zgłoszeniem budynku do zamieszkania.

Ponadto firma geodezyjna zajmuje się również wytyczaniem nowych granic oraz podziałem nieruchomości na kilka mniejszych działek. Do ich zadań należy również wyznaczanie dużego terenu pod zabudowę oraz dokonywanie podziałów działek rolnych na kilka bądź kilkadziesiąt mniejszych działek mieszkalnych lub rekreacyjnych. Usługi geodezyjne to także bardziej zaawansowane projekty inwestycyjne takie jak budowa dróg i autostrad.

Praktycznie w każdym większym mieście bez problemu można znaleźć firmy świadczące usługi geodezyjne. Jednak warto skorzystać z tych oferowanych przez specjalistów w tej dziedzinie, posiadających odpowiednie kwalifikacje, profesjonalny, nowoczesny sprzęt pomiarowy i oczywiście wieloletnie doświadczenie.