Zdrowe i bezpieczne środowisko pracy to nie tylko odpowiednia ochrona przeciwpożarowa czy optymalna termoizolacja wnętrz, ale też zapewnienie stałego dostępu świeżego powietrza. Odpowiada za to wentylacja, która w obiektach przemysłowych i usługowych pełni także inne funkcje. System ten odpowiada również za odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza i odzyskiwanie ciepła. Co jeszcze wyróżnia nowoczesną wentylację przemysłową?

Efektywna wentylacja = profesjonalnie zaprojektowana i wykonana instalacja

Proces wentylacji obiektów polega na nieustającej wymianie zużytego, zanieczyszczonego powietrza na świeże, pochodzące z zewnątrz. W budynkach o dużej powierzchni istotne jest usprawnienie tego mechanizmu. Zastosowanie mechanicznych wentylatorów, wysokiej jakości kanałów wentylacyjnych, central i innych elementów instalacji takich jak np. czerpnie czy wywietrzniki, pozwala na zwiększenie jej wydajności, a co za tym idzie – efektywności pracy wentylacji. Nie bez znaczenia jest również sporządzenie odpowiedniego projektu, wykonanie profesjonalnych połączeń oraz prawidłowe rozprowadzenie poszczególnych elementów instalacji. Zadanie to należy powierzyć firmie specjalizującej się w montażu systemów wentylacyjnych, takiej jak np. Dema.

Zastosowanie komponentów wysokiej klasy gwarantuje najwyższą szczelność wentylacji, jej bezgłośne działanie oraz odporność na oddziaływanie niekorzystnych czynników jak np. wilgoć. Wszystko to przekłada się z kolei na dłuższą żywotność instalacji. Profesjonale systemy wentylacyjne pozwalają także zoptymalizować budynek pod kątem efektywności energetycznej.

Wentylacja profesjonalna a domowa

W domach jednorodzinnych przepływ powietrza uzależniony jest zazwyczaj od warunków atmosferycznych, panujących na zewnątrz. Chcąc zadbać o optymalny mikroklimat we wnętrzach obiektów przemysłowych czy usługowych, nie można polegać jedynie na naturalnym przepływie powietrza przez poszczególne elementy instalacji. Tym bardziej, że zadaniem wentylacji przemysłowej jest również usuwanie powietrza zanieczyszczonego kurzem, substancjami chemicznymi czy spalinami. W związku z tym w obiektach o dużej powierzchni często stosuje się odciągi lub elementy oddymiające.

Z kolei rozpływ świeżego powietrza w pomieszczeniach realizowany jest przy pomocy elementów nawiewnych i wywiewnych w postaci anemostatów, montowanych na suficie. Mogą być one kwadratowe lub okrągłe, a ich kształt dobiera się odpowiednio do kanałów wentylacyjnych. Zamiast anemostatów można zastosować też dysze dalekiego zasięgu, lub nawiewniki szczelinowe, lecz jest to rzadziej wykorzystywane rozwiązanie.