Głównym zadaniem procesu cynkowania, jakim poddawane są różnego rodzaju elementy stalowe, jest zwiększenie parametrów wytrzymałościowych. W szczególności, jeżeli chodzi o wpływ warunków środowiskowych takich jak m.in. wilgoć, która odpowiada za powstawanie i rozwój ognisk korozji. Współcześnie wykorzystuje się metodę cynkowania galwanicznego oraz ogniowego. Czym charakteryzują się dostępne technologie i czy któraś z nich jest lepsza?

Cynkowanie galwaniczne, czyli co?


Proces cynkowania galwanicznego wykonuje się przy użyciu prądu, wykorzystując zjawisko elektrolizy. Technika ta stosowana jest przede wszystkim wtedy, kiedy w następnej kolejności konkretny produkt ma zostać poddany malowaniu. Galwanizacja sprawia, że uzyskana w ten sposób powłoka ochronna charakteryzuje się jednolitą i idealnie gładką strukturą powierzchni. Nie występują tutaj charakterystyczne nadlewy oraz zgrubienia, które mogłoby negatywnie wpłynąć na estetykę paneli, siatek, płaskowników, kątowników czy innych elementów stalowych.

Ze względu na sposób wykonywania, cynkowanie galwaniczne rozpatrywane w kategoriach procesu technologicznego, bywa jednak nieprecyzyjne. Zdarza się, iż w miejscach, do których dostęp jest utrudniony, konkretny produkt może zostać niedocynkowany. Trzeba również pamiętać o tym, iż naniesiona w ten sposób powłoka ochronna jest bardzo cienka, przez co miał trwała. Niemniej jednak elementy stalowe cynkowane w ten sposób cechują się atrakcyjnymi cenami, a to stanowi swoistego rodzaju kompromis. Co jeszcze warto wiedzieć?

Na czym polega cynkowanie ogniowe?


W bardzo dużym skrócie cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu produktu w rozgrzanym to stanu ciekłego cynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu grubsza i zdecydowania trwalsza powłoka, która doskonale chroni konkretny element przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych jednocześnie ze strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. W ten sposób cynkuje się przede wszystkim słupy, bramy oraz panele ogrodzeniowe. W tym przypadku ocynkowane elementy nie wymagają dodatkowego malowania, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało. Podczas zamówienia wystarczy poinformować o tym producenta.

Jak słusznie zaznaczają specjaliści z Ocynkowni Śląsk, różnice pomiędzy cynkowaniem galwanicznym a ogniowym są na tyle istotne, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, warto zdawać sobie z nich sprawę. Choć za elementy ocynkowane ogniowo przyjdzie inwestorom zapłacić więcej, to wszelkie wydatki warto potraktować w kategoriach pewnej inwestycji, która zwrócić się znacznie szybciej, niż mogłoby się wydawać.