Przy budowie domu jednorodzinnego możemy zdecydować się na projekt indywidualny lub też na ten typowy. Oba wyróżniają się innymi cechami, które warto uwzględnić przed ich wyborem. Projekt indywidualny to bowiem elastyczne i idealnie dopasowane rozwiązanie. Projekt typowy to zaś droga ku uproszczonemu procesowi projektowemu. Który z nich wybrać? Tego dowiesz się razem z nami…

Projekt indywidualny

Najważniejszą cechą projektu indywidualnego jest to, że jest on przygotowywany według ściśle wyznaczonych warunków przez klienta. Uwzględniony przy tym jest budżet, gusta zamawiającego, planowane własności użytkowe i energetyczne, a także wszystkie czynniki terenowe. Projekt indywidualny to zatem opracowanie idealnie dopasowane do potrzeb klienta, a także do warunków nieruchomości gruntowej. Proces jego tworzenia odbywa się na podstawie licznych konsultacji, wizji lokalnej, a także po kontakcie architekta z geodetą.

Zaletą projektu indywidualnego jest to, że jest on w 100% spersonalizowany. Klient może w ramach jego tworzenia poprosić o wdrożenie określonych rozwiązań, lub może uzyskać budynek, który zmieści się nawet na małej, czy wąskiej działce bez utraty przy tym estetyki. Tego typu projekty są zatem rekomendowane dla osób ceniących sobie wysoką jakość i 100% dopasowanie, a także dla tych, którzy nie śpieszą się z prowadzeniem inwestycji. Tworzenie projektu indywidualnego może zając bowiem kilka tygodni.

Projekt typowy

Projekt typowy różni się od tego indywidualnego tym, iż jest on wcześniej przygotowany przez firmę projektową lub biuro architektoniczne i jest on sprzedawany w wersji gotowej ze specjalnie przygotowanych katalogów. Nie jest on zatem spersonalizowany, a klient decyduje się przy jego zakupie na właśnie gotowe rozwiązania. To z jednej strony ogranicza pole do popisu dla wyobraźni inwestora, ale pozwala zoptymalizować czas oraz koszty inwestycji. Pamiętać przy tym jednak należy, że projekt typowy wymaga zaadaptowania. Kupując go od firmy projektowej należy przekazać go do przemodelowania do naszego architekta – sprawdzonych specjalistów znajdziesz w RAMA STUDIO Katarzyny Zapały. Jeśli jednak wybrane przez Ciebie biuro architektoniczne gwarantuje katalogowe projekty, lepiej zamówić je właśnie tam – często adaptacja wliczona jest w koszty zakupu.

Kto jednak powinien zainteresować się takimi opracowaniem technicznym? Głównie inwestorzy, którzy chcą zoptymalizować koszty projektowe, a przy tym rozpocząć budowę jak najszybciej. Jeśli zaś dany projekt w 100% trafił w nasze gusta, opcja ta jest idealnym rozwiązaniem.